Aile Bakanı Selçuk: İstanbul Sözleşmesi'nin yerine ihtiyaca göre yeni düzenleme yapılacak

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medya hesabından dikkat çeken paylaşımlara imza attı. Bakan Selçuk paylaşımlarında, kadın hakları konusunda ihtiyaca göre yeni düzenlemeleri hayata geçirebileceklerinin mesajını verdi.


AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan iken 25 Kasım 2011 tarihide kadınlara müjde olarak imzaladığı, siyasal İslamcıların dayatmasıyla 10 yıl sonra Cumhurbaşkanı olarak imzasını geri çektiği İstanbul Sözleşmesi''yle ilgili tepkiler karşısında  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan  içi vaadlerle dolu peş peşe üç paylaşım geldi.

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden, bugün saat 13.30 sıralarında Resmi Gazete'de yayımlanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile ayrıldı.

"SIFIR TOLERANS İLKESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Sözleşmenin ilk imzacısı olan Türkiye'nin aldığı bu kararı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile değerlendirdi. 

Selçuk, "Kadına yönelik şiddet her şeyden önce bir insanlık suçudur ve bu suçla mücadele bir insan hakları meselesidir. Bu doğrultuda şiddetle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de yarın da sıfır tolerans ilkesi ile kararlılıkla sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

"HUKUK SİSTEMİMİZ, İHTİYACA GÖRE YENİ DÜZENLEMELERİ HAYATA GEÇİRECEK KADAR GÜÇLÜ"

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları:"2002'den bu yana Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizdeki tüm kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayata katılımını desteklemek için önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Kadın haklarının teminatı, Anayasamız başta olmak üzere, iç mevzuatımızdaki mevcut düzenlemelerdir. Hukuk sistemimiz ihtiyaca göre yeni düzenlemeleri hayata geçirebilecek kadar dinamik ve güçlüdür.Kadına yönelik şiddet her şeyden önce bir insanlık suçudur ve bu suçla mücadele bir insan hakları meselesidir. Aslolan ilkelerdir. Bu doğrultuda şiddetle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de yarın da sıfır tolerans ilkesi ile kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi. (AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz