Feride Acar'dan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına tepki: Devlet, kadınları korumasız bıraktı

İstanbul Sözleşmesinin mimarı ve sözleşmenin uygulanıp uygulanmadığını denetleyen GREVİO'nun eski Başkanı Prof. Dr. Feride Acar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmenin, devletin kadınların can güvenliğini önemsemediğini ortaya koyduğunu söyledi.


İstanbul Sözleşmesi metninin yazımında yer alan Prof. Dr. Feride Acar, Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi. Sözleşmeden çekilmenin erkeklere adeta “bu davranışlarınıza devam edebilirsiniz” mesajı verdiğini belirten Acar, devletin bu adımla kadınları korumasız bırakarak, onların can güvenliğini önemsemediğini ortaya koyduğunu ifade etti.


İstanbul Sözleşmesi’nin etkili bir biçimde uygulanmasını sağlama amacıyla kurulan GREVIO’nun ilk başkanı, CEDAW komitesi eski üyesi Prof. Dr. Feride Acar, gece yarısı aniden Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini gazetemize değerlendirdi. Adı İstanbul Sözleşmesi olan bir sözleşmeden Türkiye'nin çıkmasının, kadına yönelik şiddetin bu kadar yaygın olduğu bir toplumda kadınlara çok olumsuz bir mesaj olduğunu belirten Acar, bunun devletin kadınları korumasız bırakarak, onların can güvenliğini önemsemediğinin işareti olduğunu ifade etti.

Ayrıca sözleşmeden çekilmenin kadına yönelik şiddetin önünü açacağına dikkat çeken Prof. Dr. Acar, şiddet uygulayan erkekler açısından devletin adeta “bu davranışlarınıza devam edebilirsiniz” mesajı veren bir adım attığını söyledi.

Dünyada şu anda en ileri insan hakları standartlarını barındıran bir sözleşmeden Türkiye'nin çıkıyorum demesinin dünyaya vereceği mesajın mutlaka göz önüne alınması gerektiği belirten Acar, iktidar sözcülerinin kadına yönelik şiddete karşı mücadele konusunda yaptığı açıklamalara da tepki gösterdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 'un, "Kadın haklarının teminatı, Anayasamız başta olmak üzere, iç mevzuatımızdaki mevcut düzenlemelerdir. Şiddetle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de yarın da 'sıfır tolerans' ilkesi ile kararlılıkla sürdüreceğiz" iddiasına değil, İstanbul Sözleşmesine ve sözleşmenin uygulanmasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Acar, "Kendi anayasamızın da İstanbul Sözleşmesi'nin gereklerine tam anlamıyla uygun hale getirilmesine ihtiyacımız var. Bu bakımdan ben İstanbul Sözleşmesi'ne çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum" dedi. 
(Cansu Ertaş/ Evrensel)

Yorumlar:

Yorum Yaz