Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi AYM'ye taşınıyor

HDP, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini AYM'ye taşıyor.


Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini Anayasa Mahkemesine (AYM) taşıyacak.

Gergerlioğlu ile milletvekilleri ve avukatlardan oluşan heyet, "Milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin iptali" istemişti.

"POİS GÖZALTI SIRASINDA DARP VE ŞİDDET UYGULADI"

Vekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Adalet Nöbeti”ni sürdürdüğü Mecliste sabah saatlerinde gözaltına alındı. Götürüldüğü Kavaklıdere Polis Karakolu’nda saatlerce tutulan Gergerlioğlu, “terör örgütü propagandası” suçlamasına karşı ifade verdi.

Öteyandan Adalet Nöbeti”ni sürdürdüğü Mecliste dün sabah saatlerinde gözaltı sırasında polisin darp ve şiddet uyguladığı yönündeki beyanları ifade tutanağına geçirilmediğini belirten Gergerlioğlu, işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
HASTANE ÇIKIŞI AÇIKLAMA

29 Mayıs Hastanesine sağlık kontrolü için götürülen Gergerlioğlu, hastaneden çıktıktan sonra yaptığı açıklamada, polisler tarafından darbedildiğini söyledi. Kolları, parmakları ve boynunundan darbe aldığını aktaran Gergerlioğlu’nun kollarında sıyrıklar görüldü.

Sabah saatlerinde yaşanan gözaltı sürecini anlatan Gergerlioğlu, “Sabah ellerimi yıkadıktan sonra abdest aldım ve polislere dedim ki ‘Sabah namazını kılayım, üstümü giyeyim, terlik vardı ayaklarımda, ondan sonra gideriz’ dedim. ‘Hayır olmaz’ dediler. 'Karakolda kılarsın' dediler. 'Karakola kadar vakit geçer' dedim. Kabul etmediler. Hamle yapıp, koluma girerek, koşturmaya başladılar. Asansöre getirdiler. Çekiştirdiler beni, bu nedenle çeşitli yerlerimden darp aldım. Parmağımda bir tramva oldu. Polis otosuna bindirildik. Bunlar çok çirkin görüntüler” dedi.

"TÜRKİYE ACİZLİĞİNİZİ GÖRÜYOR"

Gergerlioğlu, şöyle devam etti:

“Bizim davamızın nasıl bir siyasi dava olduğunu biz her yerde anlatıyoruz. Herkes bunu biliyor. Uyduruk bir nedenle hakkımda bir ceza verildi. Sadece bir barış çağrısı yaptığımız haberi paylaştığımız için ve ardından yargılanmamın durması gerekirken, yargılamamı devam ettirdiler. Yargıyı da siyasal bir baskıyla çok olağandışı bir şekilde hızlandırdılar. Yine olmaması gereken bir şekilde anayasaya aykırı olarak meclis başkanı dönem sonunu bekleyebilecekken, AYM’yi bekleyebilecekken hemen bu kararı okuyarak hasmane tavrını göstermiş oldu. Bu milletin vekillerini böyle zorbalıkla Meclisten atmaya çalışabilirsiniz. Ama tüm Türkiye ve dünya sizin acizliğinizi görüyor.”

KİM BU SİVİL?

Kötü muamelenin karakolda devam ettiğini belirten Gergerlioğlu, “Daha sonra karakola gittiğimizde başka bir skandalla daha uğraştık. İfademize müdahale edildi. Olacak şey değil. Benim başıma gelenlerle ilgili anlattığım olaylar, ifade tutanağından çıkarıldı. Biz bir tutanakla bunu eklemeye çalıştık. Sivil giyimli bir şahıs habire geldi memura müdahale etti. Kimdi bu sivil giyimli şahıs, bilemiyoruz. Kimsiniz dedik söylemedi. Ama sürekli gidip bir yerle konuşup sonra gelip memura müdahale etti 5-6 kez. Bana yapılan muamelenin ifade tutanağına geçmemesi için adeta 40 takla attılar. Bütün bunlar dünyada görülmüş vakalar değil. Bütün bunları topladığınız zaman bana ve partime yönelik çok hasmane bir tavrın olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

"BAHÇELİ TWEET ATAR, BİZ GÖZALTINA ALINIRIZ"

Kendisini darbedenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Gergerlioğlu, “Suç işlediler. Bu suçları uyduranlar, beni gelip darbederek gözaltına alanlar ve diğer ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Ayrıca bir video ithamı var. Benden 4 yıl önce meclis koridorlarında vuku bulmuş bir olayı sanki 17 Mart günü vuku bulmuş gibi kamuoyuna yansıttılar. Yani resmi belgelerde sahtecilik yaptılar. Toplumu kandırmaya çalışıyorlar. Biz tüm bunlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Buna kim alet oldu. Savcı böyle bir suç uydurmuş, ona tepeden gelen bir emirle uyduruldu. Bu emri kim verdi? Biz biliyoruz ki bu ülkeyi Bahçeli yönetiyor. Bahçeli bir tweet atar sabahleyin, biz gözaltına alınırız. Ama şunu öğrendik ki ülkeyi Bahçeli yönetmekle kalmıyor. Millet Meclisi’ni de Bahçeli yönetiyor. Meclis Başkanı’na bir emir gelmiş, oda buna alet olmuş. Ahlaksızca bir yalana alet olmuş. Yazıklar olsun! Ben bu milletin yine milletvekiliyim. Hiçbir uyduruk karar bizim vekilliğimizi düşüremez, partimize yönelik hiçbir uyduruk dava, meşru siyasetimizi gölgeleyemez” şeklinde konuştu. (MA)

Yorumlar:

Yorum Yaz