Sosyalist Enternasyonal: Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı gayrimeşrudur

Sosyalist Enternasyonal (SI), Türkiye'nin AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çıkarılan bir kararname ile İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının giderek otoriterleşen ve muhafazakar bir rejimin kadın haklarına yönelik doğrudan saldırısına eşdeğer olduğunu belirtti.


Dünyada 120'nin üzerinde ülkeden sosyal demokrat, demokrat sosyalist ve işçi sınıfı partilerinin üyesi olduğu, başkanlığını Yunanistan eski başbakanı ve eski PASOK lideri Yorgo Papandreu'nun yaptığı Merkezi Londra'da bulunan Sosyalist Enternasyonal (SI) Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çıkarılan bir kararname ile İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararından son derece endişe duyduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmenin Türkiye Anayasası'na aykırı olan bu tek taraflı hareket olduğuna dikkati çeken Sosyalist Enternasyonal, yaptığı yazılı açıklamada "İstanbul Sözleşmesinden çekilme; Türkiye'de kadın hakları için önemli bir gerileme ve Avrupa ve dünyada süregelen kadın hakları mücadelesine derin bir sembolik darbedir" dedi.

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLME KADIN HAKLARINA OTORİTERLEŞEN MUHAFAZAKAR REJİMİN SALDIRISIDIR"

Türkiye'de insan haklarının pervasız ve kabul edilemez bu davranış karşısında 42 milyon kadının tümü ile dayanışma örneği verdiği  kaydedilen SI'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
  • "İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, şiddeti önlemek, mağdurları korumak ve kadına şiddet uygulayanların cezasızlığına son vermek amacıyla on yıl önce yürürlüğe girdi. Türkiye, parlamentoda oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından en büyük şehrinin adını taşıyan anlaşmayı onaylayan ilk ülke oldu. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve sözleşme, aile içi şiddeti önlemeyi, mağdurları korumayı ve sanık suçluları kovuşturmayı devletlerin sorumluluğu haline getirmektedir."
  • "Türkiye sözleşmeden çekildiğinin sinyallerini verirken, kadına yönelik şiddetin düzeyi artıyor. Son on yılda, trajik bir şekilde Türkiye'de kadın cinayetlerinde önceki düzeylerin üç katına hızlı bir artış görüldü ki bu, acilen ele alınması gereken kabul edilemez bir gelişme. Bu bağlamda, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme, Türk kadınlarının kendi hükümetlerinden talep ettiklerinin tam tersidir ve giderek otoriterleşen ve muhafazakar bir rejimin kadın haklarına yönelik doğrudan saldırısına eşdeğerdir."
  • "Sosyalist Enternasyonal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türkiye hükümetine, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme yönündeki kötü niyetli, gayri meşru ve zarar verici kararı" tersine çevirmeye çağırıyor. Toplumsal cinsiyet temelli şiddet belasını sona erdirmek için tüm hükümetlerin daha fazlasını yapması gereken bir zamanda, Türkiye'de ilan edilenler gibi gerici adımlar için hiçbir gerekçe yok. SI, kadın haklarını savunmak ve Türkiye'nin sözleşmede kalmasını sağlamak için Türkiye'deki SI üyesi CHP'ye tam desteğini sunuyor."
(KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz