Ömer Çelik: İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmekte bir usulsüzlük yok

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, hükümetin İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili; Türkiye'nin egemen bir devlet olarak hakkını kullandığını vurguladı.


AKP'nin bugün Ankara'da düzenlenen 7. Olağan Büyük Kongresi'nin tamamlanmasının ardından yeniden parti sözcüsü olarak seçilen Ömer Çelik, yeni MKYK ile ilgili  açıklamalarda bulundu.

Çelik, hükümetin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesiyle ilgili soruya yanıt verirken de Türkiye'nin egemen bir devlet olarak hakkını kullandığını vurguladı.

Usule ilişkin bir sorun olmadığını belirten Çelik, farklı enstrümanlarla kadın haklarının korunabileceğini savundu. Çelik, "Hepimizin odaklanması gereken konu, kadına şiddetin önlenmesiyle ilgili daha çok ne yapabileceğimizdir. Siyaset kurumu, hükümet bunu farklı enstrümanlarla yapabilir. Enstrümanların değişmesi bu hattan ayrıldığı anlamına gelmiyor. Kadın haklarını güçlü şekilde savunuyoruz" dedi.

"Bu konudaki birçok çeşitli eleştiriler var. Bir kısmının iyi niyetli olduğunu düşünüyoruz, değerlendiriyoruz. İyi niyetli olan bütün eleştirilere saygı duyuyoruz" şeklinde sözlerini sürdüren Çelik, meselenin öncelikle kültürel olduğunu söyledi. Çelik, "Biz bu konuda açığız ve netiz; bunu bir ahlaki zorunluluk olarak görüyoruz. Hep beraber kadınlarımızın haklarını daha çok korumaya odaklanalım" ifadelerini kullandı. (KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz