Erdoğan: İstanbul Sözleşmesi, Meclisin alacağı karar değil, bu iş bitmiştir

Erdoğan, 2011 yılında Başbakan olarak imzaladığı ve sonra Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi'nden 20 mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak tek imza ile Türkiye'yi çıkarmasıyla ilgili olarak "Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız. Kimse ne önünü ne arkasını karıştırmasın. Bu iş de böylece bitmiştir" dedi.


Türkiye'de  yüzlerce kadın örgütünün çeşitli kampanya ve etkinlikler düzenleyerek İstanbul Sözleşmesi'nin iptali ile ilgili kararından  geri dönmeye çağırdığı AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu çağrılara, Cuma Namazı sonrası  yaptığı açıklamada  "Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız. Kimse ne önünü ne arkasını karıştırmasın. Bu iş de böylece bitmiştir" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerem Aydınlar Camisi'nde kıldığı cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Bir soru üzerine Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine Kadın örgütleri ve bazı muhalefet partilerinden gelen tepkileri tepki ile karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Meclis'in alacağı bir karar falan değildir. Muhalefet bu işleri bilmiyor. Bilseler böyle bir lafı yapmazlar. Cumhurbaşkanlığı'nın attığı adım tamamen yasaldır" diye konuştu.

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili verdiği kararla ilgili olarak "uluslararası anlaşmaların altında mıdır üstünde mi bunları konuşmak havayı bulandırmaktan başka bir şey değildir. 3 ay sonra bununla ilgili kararını onlar da açıklayacaktır" diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı  Erdoğan,  sözlerini "Bizler de buradan çıkmış olacağız. Bu bizimle alakalı değil, biz kararımızı verdik. Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız. Kimse ne önünü ne arkasını karıştırmasın. Bu iş de böylece bitmiştir." diye tamamladı.

Yorumlar:

Yorum Yaz