AKPM Başkanı Daems ile Şentop arasında gerginlik

AKPM Başkanı Rik Daems, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Başkanı Şentop ve muhalefet partilerini ziyaret etti.


 Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkan  Daems, Türkiye ziyaretinde iktidaraki AKP’nin lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meclis Başkanı Şentop’un yanı sıra  Meclis'te grubu bulunan muhalefet partileri CHP, İYİ Parti ve HDP gruplarıyla bir araya geldi.

Ankara’ya gelen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rik Daems, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Saray’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Daems ayrıca, Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile de görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Şentop, Türkiye’nin, AKPM’nin denetim sürecinden çıkmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:
Denetim sürecinden çıkma hususunda kararlıyız. Bu hedefimiz, siyasi reform gündemimizin üst sıralarında yer almaktadır. Sizin de AKPM’de bu gayretlerimize destek vermenizi ve çalışmalarımızı objektif bir perspektiften değerlendirmenizi bekliyoruz. AKPM, bir takım maksatlı çevreler tarafından ülkemizi hedef alan siyasi saikli girişimlere alet edilmektedir. Ülkemize yönelik eleştiriler haksız ve maksatlıdır. Hazırlanan raporlar ve bazı beyanatlar eleştiri haddini aşmıştır.

AKPM Başkanı Rik Daems ise, “Meclis başkanlarıyla yapmış olduğum görüşmelerde şu anda Avrupa’nın çok gündeminde olmayan belirli konuları, bir dizi sorunları dile getirdiler” dedi.

Daems, Türkiye ziyaretinin kendisi açısından çok önemli olduğunu da vurguladı.

Daems muhalefet partilerini de ziyaret etti

Diğer yandan Daems, TBMM’de muhalefet partilerini de ziyaret ederek önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.
Yaklaşık 1 saat süren görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti.


Daems, daha sonra İYİ Parti ile  HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile bir araya geldi.Buldan ve Sancar’a HDP Dış İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca ve Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy’da eşlik etti.

Görüşmede HDP’nin kapatılmasına ilişkin yargı süreci, başta eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararı olmak üzere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyulmamasının sebep olduğu siyasi ve hukuki sonuçlar, İstanbul Sözleşmesi’nin iktidar tarafından feshedilmesinin yaratabileceği sonuçlar ve bu konuda atılabilecek adımların konuşulduğu bildirildi.

Buldan ve Sancar’ın, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi temel ilkelerin “pazarlık konusu” olarak Avrupa Konseyi’ne yansımaması gerektiğine dair görüşlerini aktardığı ifade edildi. (İHA)

Yorumlar:

Yorum Yaz