Putin'den Erdoğan'a : Montrö'den vazgeçme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Putin'in Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin korunmasının önemini vurguladığı belirtildi.


Reuters, Haber Ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Görüşmede Ukrayna- Rusya krizinin ele alındığı belirtildi. Putin'in Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin korunmasının önemini vurguladığı bildirildi.

Kremlin açıklama yaptı

Kremlin'den yapılan açıklamada ise Putin ve Erdoğan, Ukrayna, Suriye ve Libya'daki durumu, koronavirüsle mücadele çalışmalarını ve Kanal İstanbul projesiyle ilgili son dönemde gündeme gelen açıklamaları ele aldı.

Putin'in Erdoğan'ın talebi üzerine Rusya'nın Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin yaklaşımlarını anlattığını belirten Kremlin, 2015 tarihli Minsk anlaşmalarının, çözümün alternatifsiz dayanağı olduğunun vurgulandığını aktardı.

Rus liderin Ukrayna'nın Minsk anlaşmalarından kaçınması ve son dönemde temas hattındaki durumu kızıştıracak provokatif eylemlerde bulunması nedeniyle duyduğu endişeyi dile getirdiğini belirtildi.

İki liderin ayrıca Sputnik V aşısının muhtemel ortak üretimini ele aldıkları bildirildi. (SputnikTR()

Yorumlar:

Yorum Yaz