Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkışını haklı kılmak için ortak ülke arıyor

AKP'li Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği üyesi 11 ülkenin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmek üzere olduğunu iddia etti.


AKP Genel Başkanı ve Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de yer alan Millet Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya gelerek söyleşi gerçekleştirdi. 

 Erdoğan, gençlerin kendisine yöneltilen soruları şöyle yanıtladı.İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle ilgili de şu ifadeleri kullandı;

*İstanbul Sözleşmesi uygulaması itibariyle maalesef ne ülkemizde ne de dünyada özellikle kadın haklarına saygıyı getirmedi. Şu anda Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ülkelerden 11 tanesi bundan çekilme arifesinde.

*Kadına şiddeti bizim Anayasamız reddediyor mu?, Reddediyor, kabul etmiyor. Burada bizim üzerinde durmamız gereken 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına şiddetle ilgili yasa. Bu zaten var.

*Biz öyle bir medeniyetin öyle bir dinin mensubuyuz ki, bizim dinimizde kadına şiddet bir kere haramdır. Eğer biz böyle bir sözleşmeye illaki ihtiyaç varsa bunun daha adilini, güzelini güçlüsünü, kalkarız biz Ankara Sözleşmesi diye bir sözleşme hazırlarız, onun birlikte yola devam ederiz.

"BU DRAGHİ DENİLEN ADAM !"

Gençlerin, “İtalya Başbakanı size ‘diktatör’ dedi. Siz bu tarz üslupta kelimeler kullanıldığında neler hissediyorsunuz?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi;

*Öncelikle İtalya Başbakanının yapmış olduğu açıklama tam bir densizlik, terbiyesizliktir. Türkiye-İtalya ilişkilerinin tam iyi bir noktaya geldiğini düşündüğümüz noktada bu Draghi denilen adam bu açıklamayı yapmak suretiyle aramızdaki münasebetlere baltayı vurmuştur.

*Zaten sen atanarak oraya gelmiş birisin, seçilmiş biri değilsin. Tayyip Erdoğan’a böyle bir ifadeyi kullanabilmek için her şeyden önce senin tarihinden haberinin olması lazım ama gördük ki senin haberin yok.

*Biz milletimizden aldığımız güçle, milletimizin bize vermiş olduğu idare teslimiyetiyle milletimize hizmetle yolumuza devam edeceğiz. O yüzden siz İtalya başbakanının o ifadeleri kullanması, kullanmaması, bunları hiç kafaya takmayın biz işimize bakalım.

KANAL İSTANBUL’U SORDULAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kanal İstanbul’un ne gibi avantajları olacaktır bizim ülke için? Bunu yaparak Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden çıkmayı hedefliyor muyuz?’ sorusuna şu yanıtı verdi:

* 42-43 kilometre uzunluğu olan bir kanal burası. Bu kanaldan Karadeniz’i Marmara’ya bağlıyoruz. Bununla birlikte Karadeniz’den ve Marmara tarafından gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememe süreçleri hepsi, bizim kudretimizde.

* Tabi bunun Montrö ile yakından uzaktan bir alakası da yok. Montrö, İstanbul Boğazı ile alakalı bir sözleşme. Dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tamamen tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz.

* Şimdi Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul, bizi çok daha huzurlu, rahat kılacaktır. Kanal İstanbul’u, İstanbul’umuza kazandırdığımızda İstanbul, çok çok büyük zenginliğe kavuşmuş olacak, İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır.

EMEKLİ AMİRALLER DE SORULDU

Erdoğan emekli amirallerle ilgili bir soruya da şu cevabı verdi;

*Askerin emeklisi veya emekli olmayanı olmaz, asker askerdir. Ben de şu anda Cumhurbaşkanı olarak bu ordunun başkomutanıyım.

*Siz 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz? Bu sizin özgürlüğünüzle alakalı bir konu değil ki. Zaten içinizde bu işi alışkanlık haline getirmiş olanlar var.

*Çok bu işi seviyorsanız kalkarsınız siyasete soyunursunuz, ama kalkıp da bunu 104 tane koordine olan, aynı düşünce kalıbı içerisinde böyle bir metnin ortaya konulmasını bir başkomutan, Cumhurbaşkanı olarak ülkemin birlik beraberliği huzurunu noktasında bunu teminle sorunlu bir insan olarak tabi ki kabul etmek mümkün değil. Bundan sonraki süreç tamamen yargıya ait olan bir süreçtir. (AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz