HDP'li kadınlar 'İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz' pankartları için direndi

İl ve İlçe örgütlerine ' "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" pankartı asan HDP'li kadınlar, polisin pandemiye gerekçe göstererek pankartları indirmek için teşkilat binalarına gelen polisleri geri çevirdi.


HDP'nin İstanbul'daki ilçe binalarına giderek kaymakamlıkların pandemi gerekçeli yasak kararlarını tebliğ eden polis "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" yazılı pankartların indirilmesini istedi. Tebligatları almayan HDP'liler "Pankartları indirmeyeceğiz" diye direndiler.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’ne feshedilmesinin sonuçlarına dikkat çekmek için dün  örgütlü oldukları il ve ilçelerde HDP binalarına dev pankartlar astı. Pankartlarda, son 3 ayda katledilen 88 kadının isimlerinin yanı sıra “İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bu 88 kadın yaşıyor olacaktı”, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ibareleri yer aldı.

İstanbul Valiliği’nin ve kaymakamlıkların pandemiyi bahane göstererek bütün eylem, etkinlik, bildiri dağıtımı, afiş ve pankart asma dahil her faaliyeti yasaklayan kararlarını içeren tebligatlarla HDP ilçe binalarına giden polis pankartları indirmek istedi.

Tebligatları almayarak polisleri binalardan çıkartan HDP’liler pankartların indirilmesine izin vermedi.

“Pankartları kaldırmayacağız”

Sendika.Org’a konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, “Pankartlarımızın üzerinde son 3 ay içerisinde öldürülen 88 kadının isimleri yazıyor. İstanbul Sözleşmesi uygulanmış olsaydı bu kadınlar hayatta olacaktı. Bizim pankartlarımızda bunlar yazıyor. Onlar gelip kaldıracaklarını söylüyor ancak biz pankartları indirmeyeceğimizi söyledik” dedi.

HDP Kağıthane ilçe binasına ulaşan tebligat:


Yorumlar:

Yorum Yaz