TBMM Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu'nda AKP- MHP koltukları paylaştı

Dün toplanan Kadına Yönelik Şiddetin nedenlerini araştırmak amacıyla oluşturulan Meclis araştırma komisyonu görev bölümü yaptı.15'i kadın 19 üyeden oluşan Araştırma Komisyonu'nda Cumhur ittifakı kendi kendini seçti. Komisyon Başkan ve başkan vekillerine AKP, katip üyeliğe de MHP'li vekil seçildi.


TBMM'ndeki kadın çalışmalarını sıkı takibe alan 340 kadın örgütünün çatı kuruluşu Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) 
Meclis Kadına Karşı Şiddet Araştırma Komisyonu dün yapılan ilk toplantısı ve görev bölüşümüyle ilgili açıklama yaptı.

EŞİK, komisyonun görev bölüşümünün katılımcı ve demokratik işleyişten uzak olduğuna dikkati çekerek "İktidar bloğunun kendi kendini seçtiği, katılımcılıktan ve demokratik işleyişten uzak bir komisyon, kadına şiddeti nasıl araştıracak?" dedi.

9 Mart 2021 tarihinde “Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi” amacıyla kurulan Meclis araştırması komisyonun 21 Nisan 2021 Çarşamba günü 13.30'da toplanarak görev paylaşımı yaptığı hatırlatılan  EŞİK'in açıklamasında şöyle denildi:

"Konuyla ilgili yaptığımız basın açıklamasında komisyondaki görev paylaşımının bilgi ve deneyime dayalı liyakat kriterleri çerçevesinde yapılmasını önermiştik Buna rağmen her zamanki gibi, TBMM’deki partilerin vekil sayısını esas alan bir görev paylaşımı yapıldı.

Bu nedenle dünkü toplantıda  muhalefet partileri aday göstermedi ve oylamaya katılmadı. Böylece iktidar bloğu kendi seçimini kendi yaparak, kendi kendini seçti.

Komisyon başkanlığına AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, başkanvekilliğine ise AKP Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal seçildi. AKP Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek komisyon sözcülüğüne, MHP Konya Milletvekili Esin Kara katip üyeliğe seçildi.

Katılımcılıktan ve demokratik işleyişten uzak olan bu seçim sonuçları, komisyonun iktidar söylemleri dışında herhangi bilgi ve politika üretemeyeceğini bir kez daha gösterdi.

MUHALEFET MAZERET BELİRTMESİNE RAĞMEN, KOMİSYON BUGÜN DE TOPLANACAK

Nitekim, muhalefet partilerinden mazeret belirtilmesine rağmen, Komisyon 22.04.2021 Perşembe günü (bugün) tekrar toplanmaya karar verdi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) 20 Nisan 2021 günü yaptığı basın açıklaması ile Komisyonun iktidar bloğundan olan üyelerini, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme girişimlerine derhal son verilmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması için girişimlerde bulunmaya çağırmıştı. (https://esikplatform.net/bu-kacinci-komisyon/)

KOMİSYONUN 19 ÜYESİNDEN 4'Ü ERKEK

Adalet ve Kalkınma Partisi-10 milletvekili: Mehmet Şükrü Erdinç-Adana, Tuba Vural Çokal-Antalya, Pakize Mutlu Aydemir-BalıkesirNilgün Ök-Denizli, Mahmut Atilla Kaya-İzmir, Habibe Öçal-Kahramanmaraş, Hacı Ahmet Özdemi- Konya, Öznur Çalık-MalatyaYelda Erol Gökcan-MuğlaÇiğdem Erdoğan Atabek-Sakarya

Cumhuriyet Halk Partisi-4 milletvekili: Gamze Taşcıer- Ankara, Aysu Bankoğlu-Bartın, Suzan Şahin-Hatay, Neslihan Hancıoğlu-Samsun

Halkların Demokratik Partisi-2 milletvekili: Filiz Kerestecioğlu Demir-Ankara, Semra Güzel-Diyarbakır

Milliyetçi Hareket Partisi -2 milletvekili: Hayati Arkaz-İstanbulEsin Kara-Konya

İYİ Parti-1 milletvekili: Şenol Sunat-Ankara

Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK olarak komisyonun çalışmalarını izlemeye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, vazgeçemeyiz, vazgeçmeyeceğiz!

Yorumlar:

Yorum Yaz