Avrupa'ya kaçırılan gri pasaportluların sayısı 10 bini buluyor

CHP'li Ağababa, belediyeler ve valilikler eliyle Avrupa'ya gidip de dönmeyen gri pasaportlu kişi sayısını 10 bin olarak açıkladı.


Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi'nde yurtdışına kaçırılanlarla ilgili çalışmalar yapan diplomat Güler Fidan'ın tayin edilmesine tepki gösteren CHP'li Ağbaba, "Eğer bu yaşananlar doğruysa iki bakan da istifa etmelidir, o koltukta bir saniye bile kalmamalıdır" dedi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın Malatya Yeşilyurt Belediyesi'ndeki insan kaçakçılığını ortaya çıkarması sonrası birçok belediyede yapıldığı öğrenilmişti. Yeşilyurt Belediyesi'nde yurtdışına kaçırılan insanlarla ilgili çalışmalar yapan diplomat Güler Fidan tayin edilmişti.

Ağbaba, Fidan'ın tayin edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Ağbaba, açıklamasında şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak Malatya Yeşilyurt’ta yaşanan insan kaçakçılığını tüm dünyaya duyurduk. Bir baktık ki insan kaçakçılığı skandalı sadece Yeşilyurt’ta değil, Türkiye’nin birçok yerinde belediyeler ve valilikler eliyle yapılıyor. Dünyada yeni bir insan kaçakçılığı icat edildi: VIP insan kaçakçılığı. Bunun belediye ayağı var, dernek ayağı var, İçişleri Bakanlığı ayağı var. Öğreniyoruz ki, bir Dışişleri Bakanlığı ayağı da var. Başından beri soruyoruz: İnsan kaçakçılığında belediye var, dernek var, çete var. Siyasi ayak var mı? O da var.

Geçtiğimiz günlerde Almanya Hannover’de Muavin Konsolos Güler Fidan görevinden alınıyor, Ankara’ya tayini çıkarılıyor. Sebebi ise 2020’nin son aylarında gri pasaport alarak Almanya’ya kaçırılan 43 kişiden şüpheleniyor, bu insanların Türkiye’ye geri dönmediğini rapor ediyor, büyükelçiliğe bilgilendiriyor. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığı açıklama yapmıyor, konsolosluk açıklama yapmıyor, işlem yapmıyor. Peki ne yapılıyor, 43 insanın geri dönmediğinden şüphelenen ve bunu ispat eden Güler Fidan’ın tayini çıkarılıyor.”
Gri pasaportlu kaçaklar için Ankara'yı uyaran diplomat merkeze çekilmiş

"İKİ BAKAN DA İSTİFA ETMELİ"

“Eşi Mehmet Fidan’ın yazışmaları burada. Burada bir siyasi ayak var. Dışişleri Bakanı’na sesleniyorum. Güler Fidan 43 kişiyi tespit ettiği, ortaya çıkardığı için görevden alındı. Güler Fidan’ın tayin edilmesi büyük bir kepazelik, büyük bir skandaldır. Adeta suçluyu koruyan, suçun üzerine örtmeye çalışan bir hareketle karşı karşıyayız. Ucu nereye giderse gitsin, kime dokunursa dokunsun, CHP olarak bu insan kaçakçılığı skandalını takip etmeye devam edeceğiz. Anlaşılıyor ki, Türkiye’de 10 bine yakın insan belediyelerin eliyle Valiliğin verdiği gri pasaportlarla yurtdışına VIP olarak gidip kalmıştır. Buradan hem İçişleri hem Dışişleri Bakanlığını göreve davet ediyoruz. Eğer bu yaşananlar doğruysa iki bakan da istifa etmelidir, o koltukta bir saniye bile kalmamalıdır; çünkü bu dünyanın her ülkesinde suç sayılan bir insan kaçakçılığıdır.” (haber merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz