Alman Hükümeti'nde 3'üncü intihal istifası: Aile Bakanı Giffey de görevi bıraktı

Almanya Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanı Franziska Giffey görevinden istifa ettiğini açıkladı. Giffey yaptığı yazılı açıklamada, hakkındaki doktora tezinde intihal yaptığı tartışmalarına değinerek, "Bu nedenle Şansölye'den (Angela Merkel) görevimden affımı istedim" ifadesini kullandı. son 10 yılda Federal Hükümet'ten Savunma ve Eğitim bakanları da intihal (aşırma) suçlamasıyla istifa etmişlerdi.


Almanya Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanı Franziska Giffey doktora tezinde intihal yaptığı tartışmaları sebebiyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Giffey, üniversitenin incelemesinin ardından "doktor" unvanını iptal etmesi halinde bu kararı kabul edeceğini belirtti.

Sosyal Demokrat Partinin 26 Eylül'de yapılacak Berlin Eyalet Meclisi seçimlerinde Berlin Eyalet Başbakan adayı olan Giffey açıklamasında, adaylıktan vazgeçmeyeceğini vurgulayarak, "Berlinliler bana güvenebilir. Bir Berlinli olarak şimdi tüm gücümle, kalbimle geleceğe odaklanıyorum." ifadesine yer verdi.GİFFEY HAKKINDAKİ İDDİALAR

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Giffey hakkında 2005-2010 arasında Berlin Hür Üniversitesinde yazdığı "Avrupa'nın Vatandaşlara Giden Yolu - Avrupa Komisyonunun Sivil Toplum Katılımına İlişkin Politikası" konulu doktora tezinde intihal yapmakla suçlanmıştı.

Kasım 2020'de "doktor" unvanını kullanmayacağını açıklayan Giffey'in doktora tezi üniversite tarafından incelemeye alınmıştı.

Giffey, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve SPD arasında 2018'de kurulan hükümette Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanı görevine getirilmişti.

Berlin'de 2015-2018 döneminde Neukölln Belediye Başkanlığı yapan Giffey, 2020'de partisinin Berlin Eyalet Teşkilatı Eş Başkanı seçilmiş ve 26 Eylül'de yapılacak Berlin Eyalet Meclisi seçimlerinde Berlin Eyalet Başbakanı adayı olmuştu. 

ALMANYA'DA İNTİHALDEN İSTİFA EDEN ÜÇÜNCÜ BAKAN

Franziska Giffey'in doktora tezinde intihal (aşırma) suçlamasıyla bakanlıktan istifası Almanya'da ilk değil. 2013 yılında da Hristiyan Demokrat Partili,  Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan, tezinde intihal yaptığı gerekçesiyle doktora unvanı geri alınaınca istifa etmişti.  Başbakan Angela Merkel, Schavan’ın sunduğu istifa mektubunu kabul ettiğini açıklamıştı. 

Almanya, iki yıl önce de Federal Savunma Bakanı Karl Theodor zu Guttenberg ile ilgili benzer bir intihal skandalıyla sarsılmıştı. Karl Theodor zu Guttenberg görevinden istifa ederek ülkeden ayrılıp Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmişti.  (KAZETE/DW türkçe)

(DWTükçe)


Yorumlar:

Yorum Yaz