Yarın Erdoğan ile görüşecek Biden'den mesaj: Demokratik değerlerin işletilmesi gerekiyor

ABD Başkanı Joe Biden, G7 zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Batılı demokrasiler ile otokratik hükümetler ve otokratlar arasında bir yarış olduğunu söyledi.


 Dünyanın en zengin ülkelerinin oluşturduğu G7'nin İngiltere'deki zirvesi son bulurken, ABD Başkanı Joe Biden 'Batılı demokrasilerin otokratik hükümetlerle bir yarış halinde olduğunu' söyledi. Biden, Rusya ile Çin'e açık eleştiriler getirilen zirve bildirisinin yayımlanması sonrası yaptığı basın toplantısında Çin hakkında da "Bir yarış halindeyiz, aslında sadece Çin'le değil... Dünya çapındaki otokratlarla, otokratik hükümetlerle, demokrasilerin hızla değişen 21'inci yüzyılda onlarla rekabet edip edemeyeceğine dair bir yarış" ifadelerini kullandı.

Yarın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı recep tayyip Erdoğan ile, ABD Başkanı seçildiğinden beri ilk kez yüzyüze görüşecek olan Biden, G7 toplantısı sonrası  açıklamalarında Türkiye'yi de yakından ilgilendiren demokratik özgürlükler ve yolsuzluklar konusunda önemli mesajlar verdi: 

'ÇİN İNSAN HAKLARI KONUSUNDA DAHA SORUMLU DAVRANMALI'

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile bir çatışma arayışında olmadığını söyleyen Biden, G7'nin Çin'deki insan haklarına vurgu yapan bildirisine dikkat çekti. "Çin insan hakları konusunda daha sorumlu davranmalı" diyen Biden, Pekin yönetimini daha şeffaf olmaya çağırdı.


Biden, korona virüsünün Çin'deki laboratuvardan sızmış olabileceği iddiasını da gündeme getirerek, "Covid-19'un kökenlerine dair bir kanaate varmak için Çin'deki laboratuvarlara erişimimiz olmadı" dedi. Biden, 'bir pandemi daha yaşanmaması için Çin'deki laboratuvarlara erişim sağlanması gerektiğini' de savundu. 

'DEMOKRATİK DEĞERLERİN İŞLETİLMESİ GEREKİYOR'

G7 zirvesini 'sıradışı' olarak niteleyen ve 'dünyanın demokrasilerini biraraya getirdiklerini' savunan Biden, "G7, demokratik değerlerin işletilmesi gerekliliğini teyit etti. G7 liderlerine ABD'nin üzerine düşeni yapacağını söyledim. Amerika geri döndü" dedi. 

'LİBYA'DA RUSYA'YLA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR'

Joe Biden, biraraya geleceği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le NATO zirvesinden hemen sonra Cenevre'de yapacağı görüşmeyi de değerlendirdi. Biden, Putin'e bir dizi eleştiri yöneltse de "Libya'da birlikte çalışmamız gerekiyor" dedi.

Biden, Putin'in ikili ilişkilerin çok düşük bir seviyede olduğuna dair açıklamasında haklı olduğunu söyledi, "Rusya'yla ihtilaf aramıyoruz" vurgusunda bulundu. Bununla birlikte Rusya'nın 'uluslararası normlara aykırı faaliyetlerde bulunduğunu' savunan Biden, Moskova'nın için ekonomi ve Covid konusunda ikilem yaşadığı görüşünü paylaştı. İkili görüşmeden sonra ayrı ayrı basın toplantısı düzenleyecek olmaları hakkında da, "Bu basının önünde yürütülen bir yarış değil..." dedi.

Biden, "Putin neden değişmedi" sorusuna yanıt olarak da "O Vladimir Putin" dedi.

NATO'NUN BEŞİNCİ MADDESİNE ATIF

ABD Başkanı'nın, yarın başlayacak NATO zirvesi öncesinde NATO üyelerinden birinin saldırıya uğraması halinde diğer üyelerin hep beraber savunmaya geçmesini öngören 5'inci maddeye atıfta bulunması dikkat çekti. "NATO'yu Amerikan güvenliğini sürdürme becerimiz aşısından hayati önemde görüyoruz" diyen Biden, "NATO ABD'yi 11 Eylül'den hemen sonra destekledi. 5'inci maddenin kutsal bir yükümlülük olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

YOLSUZLUK MESAJI

Biden, G7 zirvesinde yolsuzluk konusunun da ele alındığını söyledi. "Yolsuzlukla mücadele etmeye karar verdik" diyen Biden, "Yolsuzluğun hükümetlerin altını oyduğunu biliyoruz. Paravan şirketler ve kara para aklamayla mücadele edeceğiz" diye konuştu.

Biden, iklim krizi konusunda da selefi Donald Trump'ı eleştirerek "Küresel ısınmanın bir sorun olmadığını düşünen bir başkanımız vardı. Bu konunun varoluşsal bir sorun olarak ele alınması gerekiyor" dedi. (AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz