HDP İzmir il binasına silahlı saldırı: 40 yaşındaki kadın çalışan öldürüldü

HDP, İzmir il binasına silahlı bir kişi tarafından saldırı düzenlendiğini ve binanın ateşe verildiğini duyurdu Saldırıya ilişkin O.G. adlı eski sağlık çalışanının gözaltına alındığını açıkladı. Saldırıda HDP çalışanı Deniz Poyraz adlı kadın hayatını kaybetti.


HDP Genel Merkezi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "İzmir'de parti binamız silahlı bir şahıs tarafından basılarak binamız ateşe verildi. İçeride görevli bir arkadaşımız bulunmakta. Saldırının faili de azmettiricileri de bellidir. Herhangi bir olumsuzluktan iktidar ve kışkırtıcılar sorumlu olacaktır" denildi.  HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar yaptığı açıklamada "Bu çok ağır bir saldırı, vahim bir provokasyon" ifadesine yer verdi.

HDP Grup Başkanvekili  Meral Danış Bektaş, Halk TV'de Ayşenur Aslan'ın programına canlı bağlanarak saldırıda, HDP İl merkezi çalışanının Deniz adlı kızının vuralarak öldürüldüğü haberini aldıklarını söyledi. Bu arada HDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, Anadolu Ajansı'nın adını O.G. olarak açıkladığı eski sağlık çalışanı silahlı saldırganın, tabancayla vurarak öldürdüğü 40 yaşındaki kadının adını Deniz Polat olduğunu bildirdi.


DHA'nın olayla ilgili olarak geçtiği haberde bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Saat 11.00 sıralarında, Çankaya Semti'ndeki HDP İl Başkanlığı'nın da bulunduğu 7 katlı binaya giren kimliği belirsiz bir kişinin bir anda sokağa tabancayla ateş ettiği belirtilen haberde, olay yerine gelen polisin binanın bulunduğu sokağın çevresini güvenlik şeridiyle çevirdiği ve sokağın yaya geçişine kapatıldığı belirtildi. Haberde zanlının yakalanması için çalışma başlatıldığı, kim olduğu ve neden ateş ettiğine dair henüz bilgi edinilemedeği belirtildi.'POLİSİN MÜDAHALE ETMESİNİ BEKLİYORUZ'

HDP MYK Üyesi Mahfuz Güleryüz de gazeteci İrfan Aktan'a yaptığı açıklamada, silahlı bir kişinin bina içindeki bir HDP çalışanını rehin alıp binayı ateşe verdiğini söyledi. Güleryüz polisin olaya müdahale etmesini beklediklerini belirtti. Güleryüz aylardır binalarının önüne getirilen bir kişi üzerinden hedef gösterildiklerini ve yetkililere şikâyet ettikleri halde bir sonuç alamadıklarını, bu saldırının göz göre göre geldiğini de ifade etti.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda Konak'ta bulunan il binasında toplanıldığı açıklandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İzmir’deki provokasyon ve alçakça saldırıya karşı HDP’liler Konak’ta bulunan il binamızda toplanıyor. Her saldırı korkak saldırganları küçültürken, partimize sahiplenmeyi arttıracaktır." Kazete haber merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz