'Kadınlarla değiştireceğiz, kadınların gücüyle yeneceğiz'

Bursa'da kadınlarla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, iktidarın keyfi şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini belirterek, ”AKP iktidarı, kadınlara ve çocuklara karşı işlenen her suçun sanığıdır, failidir” dedi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kadın Yoksulluğuna Hayır” kampanyası kapsamında, Bursa Kadın Platformu ile bir araya geldi.

Osmangazi ilçesinde bulunan bir otelde gerçekleşen buluşmaya, HDP’li vekiller de katıldı.

Buluşmada ilk söz alan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, dün kadınların birçok ilde İstanbul Sözleşmesi için gerçekleştirdikleri eylemi selamladı.

Başaran: Çözüm ortak mücadele

Uzun süredir kadın ve adaleti aynı cümle içerisinde kullanamayacak derecede adaletsizliklerin yaşandığına dikkat çeken Başaran, şunları söyledi:

Kadınların verdiği bu mücadele barikatları yıkmakla kalmayacak erkek egemen iktidarı yerle bir etme gücüne de sahip olacaktır. Yoksulluğun artık kadınlaştığını hep beraber gördük. Bunun çözümü ortak mücadele ile olacak.

Buldan: Sözleşme keyfi şekilde feshedildi

Daha sonra söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın gündeminde de Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi vardı.

İstanbul Sözleşmesi’nde ısrarcı olduklarını ifade eden Buldan, sözleşmenin önleyici, güçlendirici ve koruyucu olduğunu belirterek, şunları söyledi:

AKP iktidarı, kadınlara ve çocuklara karşı işlenen her suçun sanığıdır, failidir. İstanbul sözleşmesini feshederek kadınlara ve çocuklara karşı yerine getirmesi gereken kendi yükümlülüklerini ortadan kaldıran iktidar, erkek şiddetinin siyasal sorumlusudur. İktidar, kadınları korkutarak, sindirerek, güvencesiz bırakarak bu sayede erkek sistemini ayakta tutmaya çalışmaktadır. Kadınların gücünü kırarak, sonuç alacağını düşünen iktidarın hesaba katmadığı bir gerçek var, o da, kadınların kararlılığıdır, cesaretidir, meydanlardan, alanlardan, yaşamın içerisinden yükselttiği büyük itirazdır. (Foto: HDP internet sitesi)

Yorumlar:

Yorum Yaz