Erdoğan'ın 640 milyon liralık yazlık sarayının fotoğrafları ortaya çıktı

Erdoğan’ın Muğla Marmaris’teki yazlık sarayının geçen hafta proje görselleri kamuoyuna yansımıştı. İçinde cami bulunan yazlık saraya ait fotoğraflar sosyal medyaya düştü.


Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Okluk Koyu’nda inşa edilen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatillerini geçireceği yazlık saraya ait fotoğraf ortaya çıktı.Sözcü gazetesinin ulaştığı fotoğraflarda, 3 ana bloktan oluşan yazlık sarayın içinde bir de caminin yer aldığı görülüyor.

Muğla'nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu'ndaki 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yaz tatillerini geçirdiği ev 2017 yılında yıkıldı ve yerine yeni yapılar inşa edildi.


2018 – 2021 yılları arasında 640 milyon lira harcanarak yapılan yazlık sarayın görselleri, yapının mimarı Şefik Birkiye’nin web sitesinden paylaşmıştı.

Resmi kayıtlarda ‘Marmaris Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi’ olarak geçen yazlık saray, 92 dönümlük arazi üzerine kurulu ve 13 bin 166 metrekarelik kapalı alana sahip. Yazlık saray, Ankara’daki Saray’ı da yapan Rönesans Holding tarafından büyük bir gizlilik içerisinde tamamlanmıştı.


Marmaris Devlet Konukevi’nin kapısında Cumhurbaşkanlığı’nın forsu bulunuyor.

Koyun arka tarafında kalan iç kısımda ise personel lojmanları ve helikopter pistiyle bir de cami yer alıyor.


29 BİN 209 TON DOLGU YAPILDI

Yazlık saray için yerleşkenin sahilindeki 10 bin 966 metrekarelik alana dolgu yapıldığı öğrenildi.

Bu alanın yaklaşık 3 bin 677 metrekaresinin kum, 7 bin 298 metrekaresinin ise kum veya çakıl ile doldurulduğu belirtildi.


ÇED raporuna göre, yapılan dolgunun miktarı toplam 16 bin 430 metreküp. Ortalama 29 bin 209 ton dolgu yapılırken, nakliyesi için bin 168 kamyon seferi yapıldı. Plaj içerisinde güneşlenme ve dinlenme amaçlı bungalovlar da yer alıyor.

(Fotoğraflar: Sözcü)

Yorumlar:

Yorum Yaz