Aile Bakan yardımcılığına atanan Fatma öncü, 9 aylıkken kazada iki elini kaybetti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan yardımcılığına Fatma Öncü'yü atadı. İki çocuk annesi Avukat Fatma Öncü, 27. Dönem Milletvekili seçimlerinde AK Parti Ankara 1. Bölge 6. sıra adayı olmuştu. 2018'de AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu üyesi seçilmişti.


AKP'li  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan kararlara göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcılığına Fatma Öncü'yü atadı. Çocuk yaştayken düştüğü tandırda 10 parmağını da kaybeden Fatma Öncü, hayata dört elle sarılarak, iki üniversite bitirip, siyasi alanda önemli başarılara imza atmasıyla dikkatleri çekti.FATMA ÖNCÜ KİMDİR?

1995-2016 yılları arasında bir Fransız petrol şirketinin Diyarbakır üretim sahasında yönetici olarak görev yaptı. 

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili seçimlerin de AK Parti Diyarbakır 9.sıra adayı oldu.

2011-2015 AK parti Genel merkez Kadın kolları MKYK Üyesi olarak görev yaptı. 

24 Haziran 2018 tarihinde 27. Dönem Milletvekili seçimlerinde AK Parti Ankara 1.Bölge 6.sıra adayı oldu. 2018 6. Olağan Kongrede Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi seçildi. AKP'nin  7. Olağan kongrede Genel merkez Disiplin kurulu Üyesi seçildi. 

Halen Ankara barosuna kayıtlı serbest avukatlık yapmaktadır. Evli ve iki çocuk annesi. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.HENÜZ DOKUZ AYLIKKEN TRAFİK KAZASINDA İKİ ELİNİ KAYBETTİ

19 Şubat 1976 Erzurum İspir Değirmenli köyünde doğan ilk ve orta öğrenimini İzmir'de tamamlayan Karşıyaka Gazi Lisesi'nde yüksek öğrenimini, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlayan Fatma Öncü'nün ilginç bir yaşam öyküsü var. 

Yeni Aile Bakan Yardımcısı Fatma Öncü, 9 aylıkken geçirdiği kaza sonucu iki elini de kaybetti. Okullara alınmadı. Ama o yılmadı. Evini okula, odasını dersliğe çevirdi, okuma yazmayı öğrendi. Uzun mücadeleler sonucunda 9 yaşında okula başladı, yüksek zeka ve eğitim seviyesi nedeniyle sınıf atladı. İlk-ortaokul ve liseyi 8 yılda bitirdi. Ege Üniversitesi'nde psikoloji okudu ama hukukçu olacaktı. Sınava girdi avukat oldu. Dünyanın en iyi şirketine hukuk danışmanlığı yaptı. Ve AK Parti'yle tanıştı. Yıllarca Doğu-Güneydoğu'da kapı kapı gezdi. AK Parti'yi ve yaptıklarını anlattı. Elleri yoktu ama yüreği ile dokundu tüm coğrafyaya... Yaptıkları ile tüm Türkiye'yi etkileyen Fatma Öncü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dikkatini çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan aradı, 'Fatma kızım seni Meclis'te görmek isterim" dedi. Fatma Öncü, tüm engelliler, kadınlar için aday oldu şimdi kapı kapı geziyor, "Türkiye için el ele olalım" diyor.

İKİ DİL BİLİYOR

Tüm okullarımı birincilikle bitirdim. Avukat oldum. Öğrenciyken ihtiyaçlarımı karşılamak için dünyaca ünlü bir şirkette asistan olarak başladım. İyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyordum. 'Fatma ellerin değil beynin önemli bizim için' deyip, bana ilk inananlardan olan o firmanın hala hukuk danışmanlığını yapıyorum. 'Fırıncı bir baba ve ev hanımı bir annenin kızı olan Fatma, başaracak, bu kaderim değil' dedim. Öyle de oldu. Sırrım mücadeleci ruhum ve bana her zaman inanan eşim.

ELLERİMİ HİÇ SAKLAMADIM

Hiç utanmadım, eksiğim değildi ki onlar. Hiç ellerimi cebime sokup gezmedim, saklamadım. Aksine azim ve güç aldım onlardan. Bana 'Fatma seni okyanusa atacağım, sen yüzerek kıyıya çıkacaksın' deyip, el veren, inanan Cumhurbaşkanımızın sevgisi ile kolları sıvadım. Genel Merkez MKYK üyesi oldum. Doğu-Güneydoğu'da girmedik ev, yayla, köy bırakmadım. Psikolog, avukat, kadın olarak hem seçim çalışması yaptım hem hayatları değiştirdim, yaralar sardım. Kadın-anne ve engelli kitlesi üzerinde etki yaratıp, onlara ışık tutmak ve 'bu kadın elleri olmadan, bu imkânsızlıklar içinde başardıysa biz de yapabiliriz dedirtmek için yola çıktım. Kadınlar Türkiye'yi değiştirip, geliştirecek. Ben suyun üzerindeyim ve hedefim suyun altındakileri çıkarmak. (KAZETE HABER MERKEZİ)

Yorumlar:

Yorum Yaz