AKP’li Ünal’dan 'fondaş gazeteciler' çıkışı

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “İtibarsızlaştırmaya ve alay etmeye devam ediyorlar. Neden? Çünkü fondaşlar, çünkü bunun için fonlanıyorlar” dedi.


AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Maraş’taki Afşin Atatürk Parkı’nda yaptığı konuşmada fon tartışmasına değindi.

Ünal, “fondaş gazeteciler” ifadesini kullandı:

“Dünden beri 'Türkiye süper güç olamaz', 'Türkiye bölgesel güç değil' söylemleri var. Bunu 'fondaş' gazeteciler söylüyor. Neden 'fondaş' diyorum? Dün Amerikalı bir kuruluş, Amerika'nın Türkiye'de fonladığı medya kuruluşlarını açıkladı.

“Amerika'nın içeride 40 bin, 50 bin, 165 bin dolar destek sağladığı medya kuruluşları ne yapıyorlar? Türkiye'nin özgüvenine, Türkiye'nin yapabilme kapasitesine saldırıyor. İHA yapmış Türkiye, itibarsızlaştırmak için 'O drone markette de satılıyor' diyorlar. Doğu Akdeniz'de haklarınızı koruyorsunuz fakat bunlar itibarsızlaştırmaya ve alay etmeye devam ediyorlar. Neden? Çünkü fondaşlar, çünkü bunun için fonlanıyorlar.”
Ne olmuştu?

Odatv, 21 Temmuz'da "Türkiye’de kritik kuruluşların ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı..." ifadesiyle yaptığı haberde, Medyascope.tv ve bazı kuruluşları işaret etti. Birçok gazeteci ve okur, Odatv'nin Medyascope'u ve diğer kuruluşları hedef gösterdiğini belirterek tepki gösterdi.

Bugün de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuyla ilgili açıklamasında, merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir vakfın Türkiye'de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaları yakından takip ettiklerini belirtti.

Altun, “Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz” dedi. (Bianet)

Yorumlar:

Yorum Yaz