Erdoğan 'Help Turkey'e tepki gösterdi, yangında sorumluluğu belediyelere yükledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangın konusunda belediyelerin şehirlerden birinci derece sorumlu olduğunu belirterek, "Yerleşim bölgelerindeki yangın vesairelerin sorumluluğu kimin? O da oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır" dedi.


A Haber, ATV ortak yayınına katılan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'orman yangınlarının tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgını gibi uluslararası tehdit olduğunu' belirterek, "Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarında büyük artış yaşandı, burada siyasete yer olmamalı" dedi.

Erdoğan yangın konusunda, belediyelerin şehirlerden birinci derece sorumlu olduğunu vurgulayarak, "Yerleşim bölgelerindeki yangın vesairelerin sorumluluğu kimin? O da oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır" görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin yanan alanların imara açılacağı yönündeki iddialarına da değinerek "Bay Kemal'e vereceğim bir cümlelik cevap var. Benim Kültür ve Turizm Bakanı'ma vermiş olduğum böyle bir yetki yok" dedi.

'Betona nasıl olur da sahip çıkarım?'

Erdoğan, dikey mimariye karşı olduğunu hatırlatarak, "Ormanlar yansın, buralarda beton yığını binalar inşa edelim, haşa. Dikey mimariye karşı olduğunu söyleyen biriyim. Betona, nasıl olur da sahip çıkarım?" ifadesini kullandı.

?8 gün içinde 187 orman yangını çıktığını, bu yangınlardan 15 kadarının devam ettiğini belirten Erdoğan, Bodrum'da alevlerin tehdit ettiği termik santrale yönelik verdiği bilgide, "Termik santral yanma tehdidi ile karşı karşıya. Gün boyu uçaklar söndürme çalışması yaptı. Az önce kendileriyle görüşme yaptım, bunu söndürebilmek için aşırı bir rüzgar durumu söz konusu, rüzgar olmasa söndürmek kolay olacak" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine değinerek, "Rusya yanarken sayın Putin ile görüştüm, sağ olsun üç tane uçak, 4 tane de helikopter gönderdi. Onlar da bizim şu andaki çalışmalarımızın içerisinde yer alıyor. Bu bir dayanışmadır" dedi.

Erdoğan, "Burada niye uçak yok, niye helikopterler yok, filan gibi bir yalan terörü estiriliyor. Şu anda 16 uçak var, bugün gelenlerle bu 20'ye çıktı. Bunun yanında 51 helikopter var. Hep bunlar devrede, çalışıyor. Türkiye'de 'yalan terörü' var mı, var. Kim yapıyor, muhalefet. Adına birileri 'algı operasyonu' diyor ama bunun adı aslında yalan terörüdür" diye konuştu.

'Yalanla bizi yıkacaklarını mı zannediyorlar?'

Erdoğan yangın söndürme faaliyetlerine Sikorsky ve Cougar helikopterlerinin de destek vereceğini ifade ederek, "Sepet takmak suretiyle Sikorsky ve Cougar'ları söndürme işleminde kullanma düşüncemiz var" değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, Türk Hava Kurumu uçakları konusunda da "Uçakların durumu iş görür olmaktan çıkmış vaziyette." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyadaki 'Help Turkey' etiketli paylaşımlara da değinen Erdoğan, "Hashtag atacakmış da bilmem ne yapacakmış da. Ne yaparsanız yapın ya, biz dimdik ayakta duruyoruz, yolumuza da devam ediyoruz, yalanla bizi yıkacaklarını mı zannediyorlar?" dedi.

Erdoğan, yangın dolayısıyla hayvanlarını kaybetmiş kişilere ödemelerin yapılacağını belirterek, "Yangın olur da ormanda canlılar yanmaz mı? Hemen tedbirlerimizi aldık. 'Bütün bu canlıların defnini yapın' dedik. Canlıların sahiplerine bu canlılar kadar ödeme yapacağız. Büyükbaşsa büyük baş, koyun, beyaz et hepsinin ödemelerini yapacağız" ifadesini kullandı.

"Faizlerde düşüşe geçilecek"

?Erdoğan, faizlerde düşüşe geçileceğini vurgulayarak, "Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz, bize yüksek enflasyonu getirecektir" diye konuştu.

Ağustos ayı ile birlikte enflasyonda düşüşün görüleceğinin altını çizen Erdoğan, "Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 7'nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Kuzey Kıbrıs ve Maraş ile ilgili, "Sonbahar gibi bir uluslararası toplantı düşünüyoruz. Bu toplantıyla işin performansını daha da artırmayı düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ağaç işi bizim işimiz, şu ana kadar 5 buçuk milyar ağacı diken iktidar kalkıp da bu yangınlara 'eyvallah' der mi? Aynı kararlılıkla buna devam edeceğiz." dedi.

Erdoğan, "Yanan bütün o yerleri yemyeşil hale inşallah getireceğiz. Ama fidanlarla getireceğiz, ama ağaçlarla getireceğiz. Bu konuda kararlıyız. Nasıl ki 5 buçuk milyar ağaç dikildi, vatandaşlarımız müsterih olsun, yanan ormanlarımızın da küllerinden yeniden doğduğu günleri hep beraber göreceğiz." diye konuştu.

Erdoğan, Marmaris'te yangın söndürme faaliyetlerine gönüllü katıldığı sırada hayatını kaybeden Şahin Akdemir'in yeni Eren Bülbül olduğunu belirterek, "Şahin Akdemir bizim Erenimiz oldu" diye konuştu.

Z Kuşağı'nın kendileri için önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Z kuşağını tepeden tırnağa ören AK Parti iktidarı olmuştur. Eğer biz Z kuşağına güvenmezsek zaten bu beklenen neticeleri alamayız" ifadelerini kullandı. (AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz