Dolar ın yükselişi sürüyor!

ABD Merkez Bankası nın beklentilerekoşut kararları sonrası piyasalarda odolar kuru 1,82 tl nin üzerine çıktı


ABD Merkez Bankası nın (Fed) iki günlük Açık Piyasa Komitesi 22_eko_dolar_y__kseliyor.jpgtoplantısından sürpriz bir karar çıkmaması, Euro/dolar paritesindeki gerileme ve gelişmekte olan piyasalardan hızlanan çıkışların etkisiyle dolar/TL ve döviz sepeti yükseldi.

Bankalararası piyasada dolar bu sabah 1,8230 TL ye kadar yükseldi. Dolar bu seviyeden gelen satışlarla yeniden 1,81 düzeyine geriledi. Dolar Mart 2009 da 1,8250 TL ile rekor kırmıştı.

Piyasalarda riskten kaçış, doların değerlenmesine yol açıyor. Yatırımcılar, yeni bir durgunluk yaşanacağı endişesiyle güvenli liman ve likit bir yatırım aracı olarak görülen dolara yöneliyor.

Dolardaki son çıkışta Fed in sürpriz yapmaması etkili oldu. Fed tarafından yapılan açıklamaya göre, Haziran 2012 sonuna kadar 6 dan 30 yıla kadar vadede 400 milyar dolar tahvil alınması, üç yıl ya da daha az vadede eşit miktarda tahvilin de satılması düşünülüyor.

Ekonomik büyümenin yavaş seyrini sürdürdüğünü, istihdam pazarında zayıflığın devam ettiğini ve işsizlik oranının yüksek olduğunu belirten Fed, enflasyonda yılın ilk aylarına göre azalma gözlendiğini belirtti.

Öte yandan gelecek çeyrek dönemlerde toparlanma hızının artması, ancak işsizlik oranının sadece kademeli olarak düşmesi bekleniyor.

ANAHTAR KELİMELER

Yorumlar:

Yorum Yaz