Yılmaz ın yerine MB ye Vetolu başkan

Erdem Başcı, 18 Nisan da emekli olacak Durmu Yılmaz ın yerine Merkez Bankası Başkanı olarak atandı


Görev süresi 18 Nisan’da bitecek olan Durmuş Yılmaz’ın koltuğuna, halen 14_eko_eni_mb_baskan___erdem_basci.jpgMerkez Bankası Başkan Yardımcısı olan Erdem Başçı oturuyor. Tıpkı Devlet Bakanı Ali Babacan gibi aile büyükleri Ankara’nın ünlü Çıkrıkçılar Çarşısı’nda esnaflık yapan Erdem Başçı da buranın tozunu yuttu.

Babacan ile TED Ankara Koleji’nden sınıf arkadaşı olan Erdem Başçı’nın adı bir dönem önce de gündeme gelmiş ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto yemişti.

Görev süresi Pazartesi günü dolacak olan Merkez Bankası
Başkanı Durmuş Yılmaz
’ın yerine yardımcısı Erdem Başçı
atandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, “Hazırlıkları yaptık, ismi zihnimizde belirledik. Bakanlar Kurulu’ndaki imzayı arkadaşlar hazırlayacak ve Köşk’e göndereceğiz. Kararnameyi Köşk’e gönderdikten sonra ismi açıklarsak daha isabetli olur” demişti. Dün Başbakan Erdoğan’la haftalık görüşmesini yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erdem Başçı’nın Merkez Bankası başkanlığına atanmasına ilişkin kararnameyi onayladığı öğrenildi.

Merkez Bankası kaynakları, Cumhurbaşkanı’nın kararnameyi imzaladığı haberiyle banka yöneticileri ve personelinin büyük bir rahatlama yaşadığını belirtirken, Başçı’nın da karara sevindiği öğrenildi.

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Erdem Başçı’nın da karar nedeniyle büyük mutluluk yaşadığı, kısa bir süre sonra da bankadan ayrıldığı belirtildi.

VEKALETEN ATANMIŞTI

Hükümetin 2006 yılında Merkez Bankası’na bir türlü başkan atayamadığı kriz döneminde Erdem Başçı’nın ismi ön plana çıkmıştı. Başçı, hükümetle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer arasında yaşanan polemik nedeniyle Süreyya Sergengeçti’den
sonra kısa bir süre Merkez Bankası Başkanlığı’na vekalet etti. Ardından Durmuş Yılmaz başkanlığa getirilmişti.

Başkanlık için vekalet Başçı’ya verilirken, Başçı’nın kendisi gibi ekonomist olan ve bir ekonomik danışmanlık şirketi bulunan eşi Sıdıka Başçı da çok konuşulmuştu. Sıdıka Hanım’ın türbanlı oluşu tartışma yaratırken, Başçı’ya Köşk’ün sıcak bakmaması da türbana bağlanmıştı. Ancak Sezer, daha sonra eşinin başı kapalı olan Durmuş Yılmaz’ı bu göreve atamıştı.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la birlikte ekonomi yönetiminde Çıkrıkçılar Yokuşu’nun ağırlığı Erdem Başçı’nın başkanlığıyla birlikte yeniden artmış olacak.

Erdem Başçı da, Babacan gibi Çıkrıkçılar Yokuşu’nda
ticaret yapan bir aileden geliyor. Ayrıca Erdem Başçı ve Babacan kolej arkadaşlığı yaptı. Başçı, ilk ve orta öğrenimini Babacan gibi TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Başçı, daha sonra Babacan’ın da tercihi olan ODTÜ’de okudu. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987’de ‘yüksek şeref’ derecesiyle mezun olan Başçı, Bilkent Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisans programından mezun oldu.

Bilkent Üniversitesi’nden iktisat dalında yüksek lisans ile ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden iktisat master derecelerini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesi’nden iktisat doktoru unvanını alan Başçı, 1995-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

1999’da doçent olan Erdem Başçı, para iktisadı, finansal iktisat, makro iktisat kuramı ve matematiksel iktisat dersleri verdi. Erdem Başçı, İngiltere’deki York Üniversitesi’nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler verip uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sundu.

Erdem Başçı 44 yaşında. (Vatan)

Yorumlar:

Yorum Yaz