İşyerinde cinsiyet ayrımcılığı

Gerçek hikayelerle kadın çalışanların işyerinde maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığı..


 
Gerçek hikayelerle kadın çalışanların işyerinde maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığı..
 
 
 “Kadının yeri evi midir? Kadın okula gitmeli midir?” gibi düşüncelere inat, günümüzde kadın çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. 
 
 ‘Everyday Sexism Project’ adlı proje kapsamında kadınların günlük hayatta cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldıkları olayları anlatmaları istenmiş. Yazılara yer veren sitede iş hayatında ‘insan/adam’ yerine koyulmadıklarını belirten kadınların sayısı çok fazla. 
 
Araştırma farklı bir kültürde yapılmış bile olsa kimi zaman yok sayılan, kimi zaman da her an hamile kalma riski olduğu için ‘gidici’ gözüyle bakılan kadınların gerçek hikâyelerinden oluşan bu listede çalışan pek çok kadın kendinden bir şeyler bulacak...
 
HER TOPLANTININ SEKRETERİ 
 
“Üst makamda olmama rağmen eğer bir toplantıya erkek iş arkadaşlarımla beraber gittiysem, söylenilenleri not tutması istenen hatta mola verildiğinde bardaklara içecek bir şeyler doldurması istenilen hep ben oluyorum, erkekler değil.”
 
HER TOPLANTININ ÇAYCISI 
 
 “Yurtdışından gelen misafirlerle yapılan yönetim kurulu toplantısında yer alan tek kadın bendim. Şirketin yıllık raporunu bildirmek için ayağa kalktığımda benden iki şekerli kahve istediler.”
 
“SENİN REGL DÖNEMİN Mİ GELDİ? “
 
Kadın iş arkadaşlarımdan biri, bir erkek iş arkadaşına neden kâğıtları zamanında teslim etmediğini sormaya gittiğinde ‘senin regl dönemin mi geldi?’ gibi bir soruya maruz kaldığını anlattı. Bu bahsettiğim arkadaşımın önemli bir şirkette avukat olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.”
 
'ERKEK ÇALIŞANINIZ YOK MU?'
 
“Bir avukatlık bürosunda çalışıyorum ve gün içinde düğün veya cenaze işleri için pek çok insanla iletişim kuruyorum. Telefon açanların çoğundan “lütfen üstünüze alınmayın fakat bir erkek çalışanınız varsa onunla konuşmayı tercih ederim” gibi tepkiler alıyorum.”
 
 AYNI FİKRİ ERKEKTEN DUYUNCA İYİ KADINDAN DUYUNCA KÖTÜ
 
“Kız arkadaşlarımdan biri, çalıştığı şirketin toplantısında süre gelen problemlerden birine mantıklı ve basit olmasına rağmen kesin bir çözüm yolu getiriyor.  Gruptaki bir başka kadın çalışan küçümser bir edayla “Daha önce hiç böyle bir şey yapmadık” derken, aynı fikri bir erkek çalışan sunduğunda bu fikri için tebrik edildiğini anlattı.”
 
'BAŞKA ÇOCUK YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?'
 
“Şu an çalıştığım işin mülakatına gittiğim gün bana “Pardon ama sormak zorundayım, başka çocuk yapmayı düşünüyor musunuz ve bakıcınız var mı?” gibi sorular sordular.
 
 
YA HAMİLE KALIRSA
 
20 yaşındayken, küçük bir şirkette büro işi için mülakata katılmıştım. Şirketin sahiplerinden biri, her an hamile kalıp doğum iznine ayrılmak isteyebilirim diye beni işe almayacaklarını söylediler.”
 
ANNE OLDUKTAN SONRA DEĞİŞİRSİN 
 
“Doğum izninden dönmemin ilk günü biri bana: ‘Artık anne olduğun için yeni bir karaktere sahipsin, asla eskisi gibi olamayacaksın’ demişti.”
 
“Doğum izninden dönmüştüm ve ilk defa yeni patronumuzu görecektim. Bana, bir yıldır görevli olduğum bölümde ‘özel durumlarımdan’ dolayı artık çalışamayacağımı; emzirme döneminde işime yoğunlaşmamın zor olacağını bu yüzden de yükümü hafifletmek için böyle bir karar verdiklerini söyledi.”
 
'MASUM' TACİZ “
 
22 yaşındaydım, üniversiteden yeni mezun olmuştum ve yaklaşık üç aydır küçük bir şirkette deneme sürecinde çalışıyordum. Bir gün yine çok yoğunken patronum geldi ve arkamdan bana sarılarak diliyle kulağımı yaladı. Bunu bir daha asla yapmaması gerektiğini söyledim ve onu ittim. Bir hafta sonra onunla beraber olmayı kabul etmediğim için işten çıkarıldım.”

(Radikal)

 

 

 

 

Yorumlar:

Yorum Yaz