Ençok ev işi yapan kadınlar Türkiye'de

Günde 377 dakikalarını ev işine ayırıyorlar


 

Türkiye'de kadınların çalışma hayatında adı yok, ücretsiz ev işçiliğinde ise OECD ülkeleri arasında birinci sırada

 

Fransa’nın başkenti Paris merkezli Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dünya kadınlarına ilişkin yayımladığı  Rapora göre 34 OECD ülkesi arasında, en çok ev işi yapan kadınlar Türkiye’de yaşıyor.

Türkiyeli kadınlar günde 377 dakikalarını ev işine ayırırken, Türkiyeli erkeklerde bu süre 116 dakika ile sınırlı kaldı. 34 ülke içinde en fazla ev işi yapan erkekler günde 180 dakika ile Norveç’ten çıktı.

Norveçli kadınlar da ev işine günde 210 dakika ayırıyor. Japon erkekleri ise günde sadece 62 dakika ile en az ev işi yapan erkekler olarak listenin en son sırasında yer aldı.

BOŞ VAKİTLERİ YOK

34 ülkeden 20 bin kişi ile görüşülerek hazırlanan raporda;  kadınların gün içinde kendilerine ayırabildikleri ‘boş vakit’ de incelendi. Türkiye  bu listede 247 dakika ile sondan 6’ncı oldu. Türkiye’nin gerisinde kalan ülkeler Portekiz, Meksika, Japonya, Hindistan ve Çin olarak açıklandı. Gün içinde kendilerine en fazla zaman ayırabilen kadınlar ise 367 dakika ile Norveçliler. Öte yandan Türk erkekleri gün içerisinde kendilerine 279 dakikayı ayırabiliyor.. (KAZETE)

 

 

 

 

Yorumlar:

Yorum Yaz