Dolar rekor kırdı

Dolar, Merkez Bankası'nın hamlesi sonrası 2.38 TL'ye geriledi.


 
Amerikan Doları, Türkiye'deki siyasi gerginlik ve Rus Rublesi'ndeki düşüşün de etkisi ile yarın başlayacak ABD Merkez Bankası'nın (FED) para politikası toplantısı öncesi bir ara 2.41 TL'yi aştı. Dolar, Merkez Bankası'nın hamlesi sonrası 2.38 TL'ye geriledi.
 
 
Euro da bir ara TL karşısında 3.00 sınırını aşarak 3.0242 TL'den işlem görmüştü.
 
Merkez Bankası'nın müdahalesi sonrası 2.9790 TL'ye geriledi.
 
TL'deki sert düşüş karşısında harekete geçen banka, Kamu İktisadi Teşekküllerinin (KİT) döviz ihtiyacının Merkez Bankası ve Hazine tarafından karşılanacağını duyurdu.
Uygulama yarın başlayacak.
 
FED'in ise iki gün sürecek toplantısında, düşen enerji fiyatları ve ABD ekonomisinin gelişme işaretleri göstermesi ile birlikte faiz oranlarındaki artışın tarihini değerlendirmesi bekleniyor.
Ruble de değer kaybediyor
 
Öte yandan, Rus Rublesi de Amerikan Doları karşısında değer kaybediyor.
 
Rusya Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 10,5'ten yüzde 17'ye yükseltmesi de, rubledeki düşüşü engellemedi. Dolar/Ruble kuru bir ara 58'den 80'e çıktı.
 
Halen 1 dolar, 77 rubleden işlem görüyor.
 
Petrol fiyatlarının düşmesinin ve Batılı ülkelerin yaptırımlarının etkili olmasının ardından rublenin dolar karşısında bu yılki değer kaybı yüzde 50'yi aştı.
 
Rusya Merkez Bankası'nın, yatırımcıların ülke dışına para çıkarmasını önlemek için sermaye kontrolüne de başlayabileceği bildiriliyor. (BBC Türkçe)
 
 
 
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz