Cinsiyet eşitliğine 8.5 milyon

Sabancı Holding’in odak noktası güçlü kadın


 

Tüm sosyal sorumluluk çalışmalarını Sabancı Vakfı çatısı altında yürüten Sabancı Holding, bu sayede sivil toplum kuruluşlarını kapsayan bir strateji izliyor.

 

Sabancı Vakfı'nın 41 yıldır kalıcı eserler, eğitim programları, burslar, ödüller ve kültür-sanat alanlarında faaliyetler yürüttüğünü belirten Sabancı Holding Kurumsal İletişim Direktörü Suat Özyaprak, vakfın hayırseverliği stratejik bir bakış açısıyla ele aldığına vurgu yaptı. Sabancı Vakfı, eşitsizliğe en çok maruz kalan 'kadın', genç' ve 'engelli' bireylerin toplumda eşit fırsatlara sahip olmaları ve topluma aktif olarak katılımlarını desteklemek amacıyla 'Birleşmiş Milletler Ortak Programı', 'Toplumsal Gelişme Hibe Programı' ve 'Fark Yaratanlar Programı' kapsamında hibe desteği sağlıyor.

 

ODAK NOKTASI GÜÇLÜ KADIN

Eylül 2012'de başlayan "Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı" bu yılın aynı ayına kadar devam edecek. 11 pilot ilde uygulamaları devam eden Ortak Program, "Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme", "Sabancı Vakfı Hibe Programı" ve lise öğretmenlerine "Mor Sertifika Programı"nı kapsıyor. Sabancı Vakfı tarafından toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalara sadece bu iki ortak program kapsamında 8.5 milyon liralık fon sağlandığını belirten Suat Özyaprak, şunları söyledi: "Ayrıca Topluluk şirketlerimiz de bu alanlarda kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürdürüyor. Özellikle kadınların güçlendirilmesi konusu bizim için öncelikli. Ülkemizde yürüttüğümüz projelerin yanı sıra Birleşmiş Milletler'in Kadını Güçlendirme Prensipleri'ni Türkiye'den imzalayan ilk şirketiz. Ayrıca bu alanda birçok uluslararası kuruluşla işbirliğimizi de sürdürüyoruz."

 

400 BİN KİŞİYE DOKUNDU

Suat Özyaprak, Sabancı Vakfı çatısı altında yürütülen çalışmalar kapsamında bugüne kadar 109 projenin desteklendiğini ve doğrudan yaklaşık 400 bin insanın hayatına dokunulduğunu belirtti. Özyaprak, "Bugün burs verdiğimiz gençlerin başarılı ve kendini geliştirmiş bireyler olarak topluma katıldıklarını görmek, kadınların toplumdaki konumlarının güçlenmesi, çocuk gelinlerin sayısının azalması gibi değişimler bizim nezdimizde büyük bir başarıdır" dedi. Bu yıl da toplumsal gelişime katkı sunmaya devam edeceklerini anlatan Özyaprak, Sabancı Vakfı tarafından yürütülen projelerin yanı sıra topluluk şirketlerinde de sosyal sorumluluk çalışmaları olduğunu ifade etti. 

 

 

Yorumlar:

Yorum Yaz