Enflasyon revize edilerek yükseltildi

TCMB Başkanı kurla ilgili olarak: Kalıcı hasar bırakmıyor, rahat olun


 
Merkez Bankası (TCMB), enflasyon tahminlerini revize ederek yükseltti. TCMB Başkanı Erdem Başçı, yıl sonu tahminlerinin yüzde 1.3 puan artışla 6.8 olduğunu belirtirken, bunda petrol fiyatlarındaki artışların yanı sıra Türk Lirası’ndaki değer kaybının etkili olduğunu vurguladı. Başçı, kurdaki oynamalar ile ilgili olarak da “Kalıcı hasar bırakmıyor, rahat olun” ifadesini kullandı
 
 
Bu yılki ikinci enflasyon raporunu dün açıklayan Başçı, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2015 sonunda orta noktası yüzde 6.8 olmak üzere yüzde 5.6-8 aralığında, 2016 sonunda da orta noktası yüzde 5.5 olmak üzere yüzde 3.7-7.3 aralığında olmasını öngördüklerini söyledi. Yılın ilk çeyreğinde çekirdek enflasyon göstergelerinde yaşanan iyileşmeye rağmen, gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin bu düşüşü sınırladığını ifade eden Başçı, tüketici enflasyonundaki yavaşlamanın, yılın ikinci yarısında süreceğini belirtirken, bununla birlikte gıda fiyatlarının enflasyon görünümü üzerinde yukarı yönlü risk oluşturmaya devam ettiğine de dikkat çekti.
 
GIDA KOMİTESİ ETKİSİ
Geçen yıl aralık ayında oluşturulan Gıda Komitesi tarafından alınmasını önerilecek önlemlerin, gıda enflasyonunun düşürülmesine katkı sağlayabileceğini ifade eden Başçı, “Alınabilecek politika tedbirlerinin katkısıyla gıda enflasyonunda önemli bir düşüş alanı bulunmakta” dedi.
Bu yıl için gıda enflasyonu tahminlerini yüzde 9 olarak koruduklarını söyleyen Başçı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin “Enflasyonda 2015 yılında yüzde 6’nın altını görmeyi umut ediyoruz” açıklamasını “umut verici” olarak niteledi ve Gıda Komitesi’nin alacağı tedbirlerle gıda enflasyonunu yüzde 9’un altına indirebileceklerini ve bu şartlarda yıl sonu enflasyonunda yüzde 6.2’nin altının görülmesinin mümkün olabileceğini söyledi. Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda, tüketim sepetinin yüzde 30’unu oluşturan gıda ve yemek hizmetleri grubunun yıllık enflasyonunun mart itibariyle yüzde 14 olduğu, gıda ve yemek hizmetleri hariç tüketici enflasyonunun da yüzde 4.82 gerileyerek düşüş eğilimini sürdürdüğüne dikkat çekildi. Yıllık enflasyon geçen yılı yüzde 8.17 ile tamamlamış, martta yüzde 7.61’e gerilemişti.
 
ILIMLI TEPKİ İMASI
Türk Lirası’ndaki değer kaybının, yıllık enflasyona katkısının 1 puan olacağını söyleyen Başçı, ancak döviz kurundaki oynaklığa geçen yılki gibi sert faiz artışlarına benzer bir politikayla tepki vermelerinin gündemlerinde olmadığını vurguladı. Başçı, “Beklenen enflasyon ve mevcut enflasyon açısından bakılınca yüzde 10.75’lik faiz oranının yeterince sıkı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
Geçen yıl ocak ayında getiri eğrisinin çok dik bulunduğunu, para politikasının kuvvetli tepki verdiğini hatırlatan Başçı, “Şu anda o durumda değiliz gibi görünüyor. Her zaman gelişmeleri izleyip, değerlendirme yapılabiliyor. O konuda rahat olmak gerekir. Döviz kuru hareketleri her zaman olabilir ve bunlar kalıcı hasar bırakmıyor” ifadesini kullandı. TL’de aşırı değer kaybının enflasyon beklentilerini etkilemesi durumunda ılımlı bir politika tepkisi verebileceklerini söyleyen Başçı, “Gereken tedbirleri, gereken zamanda alırız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz