Eşdeğer işe eşit ücret

Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Gurubu’nun AB’ye üye ülke kadınları arasında yaptığı araştırma, Avrupa ülkeleri arasında her dört yoksul kişiden üçünün kadın olduğunu ortaya koydu.


Yeşiller Grubu’nun araştırmasında özellikle Türkiye ile Avrupalı kadınların gelir durumunun çok daha büyük farklılıklar gösterdiğine işaret edilerek “Avrupa’nın özellikle kuzey ülkelerinde çok farklı kadın sorunları vardır. Göçmen kadınlar, yaşlı kadınlar, yalnız anneler, sonradan çalışma yaşamına katılan kadınlar bu sorunların ilk etapta ilk akla gelenleri. AB, o kadınların yaşamlarında hiçbir iyileştirme yapmadı” deniliyor.
Sosyolog Ebru Mocos’un AB’de kadın emeği ile ilgili bir değerlendirmesinde ise1960 yılındaki Roma Anlaşmasıyla bu konunun AB gündemine geldiği kaydedilerek, şu görüşe yer verildi:
“O anlaşmaya ilk kez ‘Eşit işe eşit ücret’ kavramı girdi. Bu hiçbir zaman tam anlamıyla hayata geçmedi. 35 yıl sonra, 1992 yılındaki ‘sosyal Politikalar Anlaşması’na baktığımızda ise ‘Aynı işyerinde çalışanlara fırsat eşitliği’ tanımını görüyoruz. Bu tanım Dünya Bankası’nın raporlarında ‘Eşdeğer işe eşit ücret’ olarak yer aldı. AB ülkelerinde araştırmalar, kadın ücretinin, erkek ücretinden yüzde 27 oranında düşük olduğunu gösteriyor. Bugün eşitlenen de bu. Erkeğin emeği bugün kadın emeğine eşitlendi. Budanan işçi hakları, kadına vaat edilenin de daha fazla yoksulluk ve işsizlik olduğu anlamına geliyor.”

<

Yorumlar:

Yorum Yaz