Dolar'daki artış enflasyonu üçe katladı

FED'in faiz arttırımına gitmemesi üzerine 3 liranın altına düşen dolar, TL karşısında yılbaşından beri yüzde 31 oranın değer kazandı


ABD Merkez Bankası FED, dünyanın beklediği faiz kararını açıkladı. FED faiz oranlarını değiştirmedi.FED üyelerinden faiz kararının değiştirilmemesi konusunda 9 üyenin evet, bir üyenin hayır olduğu verildiği görüldü. Karar sonrasında gün içinde 3 lirayı yeniden aşan dolar/TL, 3 liranın altına indi. Dolar, 21.45'te itibariyle 2,9782 seviyesine geriledi. 

Karar metninde faiz artışının ertelenmesine gerekçe olarak uluslararası gelişmeler gösterilirken, şu ifadelere yer verildi:
      
"Son dönemdeki küresel ekonomik ve finansal aktiviteler, ekonomik aktiviteyi görece sınırlayabilir ve kısa dönemde enflasyon üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratabilir. Komite, ekonomik aktiviye yönelik risklerin ve işgücü piyasasının neredeyse dengelendiğini düşünüyor, ancak uluslararası gelişmeleri de izlemeye devam ediyor".YELLEN'İN AÇIKLAMASI

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, karar sonrasında canlı yayında konuştu.

Yellen ilk faiz artırımının zamanlamasına yönelik, "İlk faiz artışı, istihdam piyasasında daha fazla iyileşme, enflasyonda geri dönüş görülmeye başlandığında uygun olacak" dedi:

Yellen, Fed komitesinin faiz artırımı kararı için ABD istihdam piyasasının istenen seviyeye gelmediği kararı verdiğini söyledi.
Yellen küresel ekonomik gelişmelerden bahsetmek istediğini söyleyerek, "Komite ABD büyümesi konusundaki tahminleri sabit tutuyor. Net ithalatta yumuşak bir iniş olsa da bizim hedeflerimize uzun vadede ulaşılacak. Ağustos'ta ABD işsizlik azaldı ve iş gücüne katılım oranı aynı şekilde artış gösterdi. Ancak tam zamanlı iş arayanlar da devam ediyor. İşsizlik oranı uzun vadede tahmin edilen seviyede ama işsizlik oranı hala hedeflerin üzerinde. Enflasyon bizim yüzde 2'lik hedefimizin altında. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve doların değer kazanma enflasyon konusundaki hedefleri ertelemektedir" dedi.

"ÇİN VE GELİŞEN ÜLKELER ENDİŞELERİ ARTIRDI"

Yellen, gelişen ülkelerle ilgili endişelerin küresel ekonomideki belirsizliği artırdığını söyledi.
Fed Başkanı, ekonomik verilere ilişkin görünümün ilk faiz artışında etkili olacağını belirtti.

FAİZ ARTIRIMI HER TOPLANTIDA OLABİLİR

Yellen, faiz artırımının bu yıl her toplantıda gerçekleşebileceğini söyledi.
Fed Başkanı, "Faiz artırımı için Ekim ayı hâlâ bir olasılık" dedi.

Yellen, "Gelişen piyasalardan ciddi sermaye çıkışları gördük. Şu anda odaklandığımız konu Çin ve gelişmekte olan piyasaları çevreleyen riskler. Ekonomik görünümde ciddi bir değişiklik öngörmüyoruz " diye devam etti.
Faizlerin artırılacağına dair beklentiler Eylül ayı üzerine yoğunlaşsa da emtia fiyatlarının düşmesi, ABD enflasyon rakamlarının beklentinin altında kalması ve Çin'deki yavaşlamanın küresel ekonomi üzerinde soğuk duş etkisi yaratmasıyla beraber faiz artışının Aralık ayına ertelenmesi mümkün görünüyordu.

FED'in dokuz yılın ardından artırım sinyali verdiği yıl ortasından bu yana gelişen piyasa para birimleri değer kaybetti, hisseler geriledi ve tahvil faizleri istikrarlı bir şekilde yükseldi. Bu hafta faiz artırımı yapılması durumunda da gelişen piyasalar bundan sert darbe alabilir. 

Reuters anketine katılan 17 ekonomistin yalnızca yedi tanesi Fed'in bu hafta faiz artırmasını bekliyor. (HÜRRİYET)

 

Yorumlar:

Yorum Yaz