TCMB faiz kararı doları düşürdü

Merkez Bankası'nın kararı hükümeti memnun etkedi


 Marjinal fonlama faizini 50 baz puan indiren Merkez Bankası, politika faizine ise dokunmadı. Bu kararın ardından dolar 2,82'nin altına indi.

Merkez Bankası, Murat Çetinkaya başkanlığındaki ilk kararlarını açıkladı. Piyasalarda gözlerin çevrildiği 'faiz kararı'nı açıklayan Merkez Bankası, marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirdi, politika faizini ise sabit bıraktı. Alınan kararla Marjinal Fonlama Faizi yüzde 10,5'ten yüzde 10'a indirildi. Politika faizi ise yüzde 7,5'te sabit tutuldu.

HÜKÜMET MEMNUN KALMADI... MERKEZ'İN FAİZ KARARI İÇİN İLK AÇIKLAMA

Alınan kararlarla ilgili olarak Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

“Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi güçlenerek sürmektedir.

Açıklanan veriler ile öncü göstergeler iktisadi faaliyetin ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğunu göstermektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Yakın dönemde küresel oynaklıklarda gözlenen düşüş sürmüş ve küresel finansal koşullarda iyileşme yaşanmıştır. Bu gelişmelerin yanı sıra Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmasının da geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacı azalttığı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir.”

DOLAR DÜŞTÜ

Saat 14.00'te Merkez Bankası'nın kararının açıklanmasıyla gözlerin çevrildiği dolar düşmeye başladı. Dolar, kararın hemen ardından 2,82'nin altını gördü.
(Hürriyet)
  

Yorumlar:

Yorum Yaz