Gözlük takmamak yılda 227 milyar $'lık kayba yolaçıyor

Gözlük ihtiyacı olup kullanmayan yetişkinler yüzünden küresel ekonomide yıllık 227 milyar dolarlık verimlilik kaybı yaşanıyor


Dünya Ekonomik Forumu’nun “Küresel Kalkınma İçin Gözlük Kullanımı” başlıklı raporuna göre, görme bozukluklarının sağlık boyutunun yanı sıra ekonomik etkileri de bulunuyor.

Gözlük ihtiyacı olup kullanmayan yetişkinler yüzünden küresel ekonomide yıllık 227 milyar dolarlık verimlilik kaybı yaşanıyor. Bu yetişkinlere sadece okuma gözlüğünün sağlanması durumunda bile yıllık yüzde 34’lük verimlilik artışı bekleniyor.

Rapora göre, insanların görme kabiliyetlerinin artması, sosyo-ekonomik gelişmeyi hızlandırıyor. Çocukların görme bozukluklarını düzeltmek, onların akademik performanslarını yükseltmeye ve daha eğitimli olmalarına katkı sunarken, yetişkinlerin görme sorunlarını gidermek verimliliği artırarak, işgücü piyasası ve ekonomiye önemli geri dönüşümler sağlıyor.

Rapora göre dünyada 2.5 milyar insan gözlük kullanmadığı için iyi bir vizyon sağlayamıyor, bunların 624 milyonu gözlük takmadan görme yetisine sahip bulunmuyor.

Yorumlar:

Yorum Yaz