Türkiye'den AB'ye vize resti

AB Ekim ayına kadar Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanınmazsa, Türkiye Geri Kabul Andlaşması'nı geçersiz sayacak


Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekim ayına kadar Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanınmaması durumunda, AB ile sığınmacılar konusunda 18 Mart tarihinde imzalanan Geri Kabul Anlaşması'nın dikkate alınmayacağını söyledi.

Sığınmacı anlaşmasının Türkiye’nin özverili çabaları sonucu  işlediğini belirten Çavuşoğlu, 18 Mart tarihinde imzalanan anlaşmanın Türk vatandaşlarına sağlanacak vize muafiyetine bağlı olduğunu söyledi.

NET TARİH BEKLENİYOR

Türkiye’nin bu beklentisinin bir tehdit olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Şayet vize serbestisi sağlanmazsa, Geri Kabul Anlaşması ve 18 Mart mutabakatından geri adım atmak zorunda kalacağız” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türk hükümetinin vize serbestisi için kesin tarih beklediğini vurguladı. Çavuşoğlu, “Bu Ekim ayı başı ya da ortası olabilir, fakat biz kesin bir tarih bekliyoruz” dedi. (DHA)

Yorumlar:

Yorum Yaz