Alkol ve sigarada ÖTV zammı ile değişen fiyatlar beli oldu

Özel tüketim Vergi oranlarının arttırılmasıyla alkol ve sigaraya yapılan zamlardan sonra bu ürünlerin yeni satış fiyatları da belirlendi


ÖTV zammı ile değişen Taze üzüm şarabı, köpüklü şarap ve fermente edilmiş diğer içecekler dışındaki alkollü içeceklerle tütün ürünlerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları artırıldı. 

Alkollü içeceklerdeki yüzde 10'luk maktu ÖTV artışı nedeniyle fiyatlarda yüzde 3-4, tütün ürünlerinde maktu ÖTV'deki 7 kuruşluk artış nedeniyle fiyatlara ortalama yüzde 5-6 civarında artış olması bekleniyor. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre şarap ve benzerleri hariç alkollü içeceklerde ÖTV yüzde 10, sigaralarda ise 7 kuruş ÖTV artışına gidildi. Düzenleme bugünden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Peki ÖTV artışı sigara ve alkol fiyatlarına nasıl yansıyacak? 

Maliye Bakanlığı yetkilileri alkollü içecekler maktu verginin yüzde 10 arttığını, bunun satış fiyatlarını ortalama yüzde 3 ila 4 oranında yansıyacağını söyledi. 

Tütündeki maktu vergi artışının 7 kuruş olduğunu belirten yetkililer bunun fiyatlara ortalama yüzde 5 ila 6 artış olarak yansıyacağını kaydetti.

Sigara paketlerinde ise ÖTV artışının her bir sigara paketine etkisi ise 50 kuruş olacak. (hürriyet.com.tr)


 

Yorumlar:

Yorum Yaz