Google’da cinsel ayrımcılık: Kadına daha az maaş veriyor

ABD Çalışma Bakanlığı Google’da çalışan kadınlara erkeklerden daha az maaş ödendiğini açıklayarak kadınlara sistematik olarak ayrımcılık yapıldığını ifade etti.


Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı çalışanlarının yüzde 70’ini kadınların oluşturduğu internet arama motoru Google’da cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği yaşandığını iddia etti.

Independent gazetesinin haberine göre Google’da kadın çalışanlara, erkek çalışanlardan daha az maaş veriliyor.

Bakanlığa bağlı Çalışma Dairesi Bölge Direktörü Janette Wipper, “Bakanlığımız, şirkette çalışan tüm kadınlara verilen maaşlarda büyük oranda sistematik maaş eşitsizlikleri saptadı” diye konuştu.

Bakanlığın Bölge avukatı Janet Herold da Google şirketinin genel merkezinde en yaygın pozisyonlarda çalışan kadınlara karşı ciddi oranda ayrımcılık uygulandığını söyledi.

İddiaları reddeden Google ise Bakanlığı taleplerinin ‘çok fazla’ olduğunu ve verileri elde etmede kullandığı yöntemi açıklamadığı için eleştirdi.

ABD hükümeti de bunun üzerine, Google’ı gerekli bilgileri Federal Sözleşme Uyum Programları Ofisi’ne (OFCCP) devretmesi talebinde bulundu.

OFCCP, yılda 10 bin dolardan fazla gelir getiren şirketlerle çalışıyor ve istihdam kararlarında ırk, renk, din, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsel kimlik veya ulusal köken temelinde ayrımcılığı yasaklıyor.


Yorumlar:

Yorum Yaz