Türk kızı ABD'de 68 milyar doların patronu oldu

ABD’nin 'en genç finans profesörü' olan ve Goldman Sachs gibi bir çok finans deviyle Hafize Gaye Erkan, First Republic Bank'ın 'Başkanlık' görevine getirildi.


 Erkan'ın 35 yaşında başkanlığa getirildiği ülke geneline yayılmış geniş bir şube ağı bulunan First Republic’in aktifleri 68 milyar doların üzerinde. 

Adından 'müthiş Türk' olarak bahsedilen Hafize Gaye Erkan üniversite sınavında Türkiye 26'ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği  Bölümü'nü rekor puanla bitirdi. Aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California'nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi alan Erkan, tercihini Princeton'dan yana kullandı. Böylece her yıl sadece 2 kişiye verilen 'Onursal doktora' bursu karşılığında Erkan, bir ev, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı'ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkanına sahip oldu. 

246 YILLIK PRICENTON'IN SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Doktora tercihini finans mühendisliğinden yana kullanan Erkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı. 246 yıllık geçmişi olan ve dünyaya yön veren birçok ünlü ismi mezun eden Princeton'ın tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu. ABD'nin şu anda en genç finans profesörü unvanını alan Erkan'ın bu başarısıyla üniversite yönetimi 2.5 asırlık tarihindeki mezuniyet sistemini değiştirerek 2 yıllık mezuniyet zorunluluğunu 1 yıla indirdi.

Hafize Gaye Erkan okuldaki başarılarını iş hayatına da taşımış ve Goldman Sachs gibi bir çok finans devi Erkan’a iş teklifinde bulunmuş. Hafize Gaye Erkan, 2014’te First Republic Bank’ta çalışmaya başladıktan bir süre sonra First Republic Bank'ın Kıdemli Başkan Yardımcılığı, Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı görevlerine getirildi Erkan. 10 Mayıs'ta alınan kararla 35 yaşındaki Erkan’a 'Başkanlık' görevi verildi. Bankanın CEO’su Jim Herbert ise First Republic Bank’ın resmi sitesinden bu yeni görevi şu sözlerle duyurdu: “Gaye, bankamız üzerinde önemli bir etki bırakmış olağanüstü bir finansal hizmetler yöneticisi…” (Kerim Ülker/ Dünya)

Yorumlar:

Yorum Yaz