Kadın işçiden 'gece vardiyası' zaferi

Bir lojistik firması kadın çalışanına gece vardiyası için dayattı. Kabul emeyince de işten çıkardı. Joşistik işçisi açtığı işe iade davasını üç yıl sonra kazandı


Bir Lojistik firmasında kadrolu olarak çalıştıktan sonra hakları gasp edilerek işten çıkarılan Birsen Onsekiz, başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. 3 yılın sonunda işe iade davasını kazanan Onsekiz kararın, işten atılan tüm kadınlar için emsal olacağını ifade etti.

Ekol Lojistik’in İstanbul Samandıra’da bulunan iş yerinde çalışırken vardiya dayatmasına karşı çıktığı için işten atılan Birsen Onsekiz, 2015 yılında başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Mahkeme işe iadeye karar verirken Ekol Lojistik patronlarını tazminat ödemeye mahkum etti. Emsal niteliği taşıyan karar, benzer dava süreçleri yaşayan tüm işçilere umut oldu.

Gece vardiyası dayattılar, kabul etmedim

Birsen o süreci şöyle anlattı: “Kadrolu çalışmaya başladığımdan itibaren genel olarak her şey iyi gidiyordu ta ki 5. aydan sonra vardiyalara kalmam konusunda şef ve amirlerim baskı yapana dek. İmzaladığımız iş sözleşmelerinde kural olarak ‘işveren ihtiyaç gördükçe işçi vardiyalara kalır’ ibaresi yer aldığı için benden gece vardiyalarına kalmamı istediler. Ben de bunu reddettim. Eğer ihtiyaç varsa bölümde çalışan herkesin vardiyaya geçmesi gerektiğini aksi takdirde bu uygulamanın ayrımcılık olduğunu söyledim. Geri adım atmamam üzere bana söyledikleri şey “Deneme süresinde rapor aldın biz seni idare ettik, eksikliklerine göz yumduk sen şimdi kalkmış bize karşı çıkıyorsun” oldu ve yaptıkları tüm ‘iyilikleri’ önüme döktüler.”

Baskılara rağmen istifa etmedim

Vardiyaya geçmediği için Ekol’dan istifa etmesi noktasında dayatmalara maruz bırakıldığını söyleyen Birsen, “İstifa etmedim. İstifa ettirmek için ellerinden geleni yaptılar. Beni iş yerinde yalnızlaştırdılar, hastalıklıymışım gibi davrandılar. Sinirimden ağlaya ağlaya çalıştım ama yılmadım, istifamı vermedim. 6. ayın dolmasına 2 hafta kala kendileri beni çıkardı ve 606 TL kadar gülünç bir miktarda tazminat verdiler. Koza’da çalıştığım 6 aylık dönemi yok saydılar. Bu işin peşini bırakmayacağımı, dava açacağımı söylediğimde insan kaynakları sorumlusu bana güldü ‘hiçbir şey elde edemezsin’ dedi ama bugün kazanan ve gülen taraf ben oldum. Dava süresince sendikam DGD-SEN  sürekli yanımdaydı. Onlara da tekrar teşekkür ederim.” dedi.
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz