Dünyada ilk: Mağazada cinsiyetsiz çocuk reyonu

Britanya'da bir mağaza cinsiyet eşitliğiyle ilgili ülkede örnek bir uygulama başlatarak çocuk reyonunda, kıyafetleri kadın- erkek ayrımı yapmadan sergiliyor


Britanya’daki John Lewis mağazası, cinsiyet ayrımı gözetmeyen çocuk kıyafetleri çıkararak “kız” ve “erkek” etiketini kaldırıyor. Mağazadan yapılan açıklamada, “Cinsiyet rolünü pekiştirmek istemiyoruz” denildi.
Gazete Karınca'nın haberine göre, Britanya’daki John Lewis mağazası, cinsiyet ayrımı gözetmeyen çocuk kıyafetleri çıkararak çocuklar arasındaki “kız” ve “erkek” etiketini kaldırıyor. Mağazadan yapılan açıklamada, çocuk giyimi yoluyla cinsiyet rollerini pekiştirmek istemediklerini, bu yüzden de 0-14 yaş giyeceklerin etiketinin “unisex” (her iki cinse uygun) olacağı belirtildi.
CİNSİYET ROLLERİNİ PEKİŞTRİMEK İSTEMİYORUZ
Mağazanın çocuklar için yeni koleksiyonun fotoğraflarında da kız çocukların mavi pantolon, erkek çocuklarının ise üzerinde mercanların olduğu pembe bir üst giydiği görülüyor. Okul kıyafetleri mağazada halen kız ve erkek diye ayrılsa da, yakın zamanda buradaki ayrımın da kaldırılacağı duyuruldu.
Independent’a konuşan John Lewis çocuk giyim departmanının başındaki isim olan Caroline Bettis, çocukların istediklerini giymesini amaçladıklarını şöyle ifade etti: John Lewis içerisinde cinsiyet rolünü pekiştirmek istemiyoruz; onun yerine çocukların, anne ve babaların giyim konusunda istediklerini seçebilmelerini ve daha geniş olanaklar sunmayı istiyoruz.
Geçen sene 8 yaşındaki Daisy Edmonds’ın, erkek tişörtlerinin üzerinde “Macera seni bekliyor” ve “Kahraman” gibi sözler yazarken kız tişörtlerinin üzerinde “Güzel” ve “Harika hissediyorum” gibi sözler yer almasını eleştirdiği video viral olmuştu. Videoda Edmonds, giyecekler üzerindeki yazıları şöyle eleştiriyordu: Herkesin kızların güzel, erkeklerin ise maceraperest olması gerektiğini düşünüyor olması haksızlık.

Yorumlar:

Yorum Yaz