Dolar ve Euro, rekor üstüne rekor kırıyor

rıza Sarraf ve davası ve Nato ile yaşanan krrizin olumsuz etkisiyle dolar ve Euro dünden itibaren tırmanışını hızlandırdı


Küresel ve iç piyasa gelişmelerinin etkisiyle dün tırmanışa geçen dolar, 3.97 lirayı, avro 4.67 lirayı aşarak yeni tarihi rekor düzeye çıktı. Merkez Bankası'nın dövizdeki tırmanışa aldığı önlem sonrası dolar 3.95 seviyesinin altına geriledi. Dolardaki düşüşün etkisiyle avro da geriledi. Dolar önceki rekor düzeyine 12 Ocak'ta 3.9422 lira ile çıkmıştı.

Küresel ve iç piyasa gelişmelerinin etkisiyle erken saatlerde başlayan dövizdeki tırmanış sürüyor.  Dolar 3.9764 lirayı, euro 4.6774 lirayı görerek yeni tarihi rekor düzeylere çıktı.

MERKEZ BANKASI ÖNLEM ALMAYA ÇALIŞIYOR

Merkez Bankası'nın dövizdeki yükselişe önlem olarak bankaların borç alabilme limitlerini gecelik vadede yapılan işlemler için sıfıra düşürmesinin ardından dolar 3,95 seviyesinin altına geriledi. Avro da dolardaki düşüşün etkisiyle geriledi.

Dövizlerdeki tırmanışın da etkisiyle Borsa İstanbul Endeksi güne yüzde 0.74 düşüşle 103 bin 146 puandan başladı.

Dolar Türk Lirası karşısında günün ilk işlemlerinde 3.93 seviyesinin üzerini görmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyonun düşmesi için faizlerin düşürülmesi gerektiği yolundaki yorumlarının merkez bankasının bağımsızlığına yönelik endişeleri artırması, ABD ve Avrupa ile diplomatik sorunlar, Türkiye'nin gelişen ülkeler arasında en büyük cari açıklardan birine sahip olması çift haneli enflasyon ve yabancı yatırıma bağımlı kırılgan kamu finansmanı Türk varlıklarına satış getirdi.

Öte yandan, Sarraf davasına ilişkin gelişmeler ve NATO ile yaşanan kriz de olumsuz havaya katkıda bulundu.

Yorumlar:

Yorum Yaz