FED faiz kararını Haziran'a erteledi

ABD Merkez Bankası (Fed) nisan ayı politika toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Buna göre; Fed beklentiler doğrultusunda faizlerde değişikliğe gitmedi.


ABD Merkez Bankası (FED) nisan ayı politika toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. Buna göre;  faizlerin sabit tutulması kararı çıktı. Böylelikle FOMC, geçtiğimiz mart ayında yaptığı 25 baz puanlık artışla ABD'de 1.50-1.75 aralığına yükselen faizleri değiştirmemiş oldu.
Faiz kararının çıkacağı FOMC bu yıl 5 kez daha toplanacak. Gelecek toplantı ise 12 — 13 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek.

FAİZ ARTIRIMI BEKLENMİYORDU

Analistler, Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faizlerde değişiklik yapılmasını beklemiyordu. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi çekirdek PCE fiyat endeksinin yüzde 1,9'a yükselerek hedefe yaklaşmasının ise gelecek ay faiz artırım beklentilerini güçlendirdiği belirtilmişti.

ABD'de ekonomik büyüme, önceki üç çeyrekte ortalama yüzde 3'ün üzerinde gerçekleştikten sonra, yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış rakamla yüzde 2.3'e yavaşladı. 

Federal fon faizinin değiştirilmeyerek yüzde 1.50-1.75 aralığında bırakılma kararı sıfıra karşı sekiz oyla alındı. Bu FOMC toplantısının ardından basın toplantısı yapılmadı. 

FED'in bu değerlendirmeleri, politika yapıcıların faizi bu yıl Haziran ayındaki toplantıda ikinci kez artıracakları yolundaki beklentilerini muhtemelen değiştirmeyecek.

Yetkililer, ekonomik görünüme ilişkin kısa vadeli risklerin "neredeyse dengeli" olduğu yolundaki görüşlerini değiştirmedi. Bu durum, politika yapıcıların faizleri yavaş bir şekilde arttırma şeklindeki görüşlerini kayda değer bir biçimde değiştirmeye hazır olmadıklarını işaret ediyor. 

FED gösterge faizi geçen yıl üç kez artırdı ve bilançosunu da yavaş bir şekilde daraltmaya başladı. Yetkililer Mart ayında 2018 yılında toplam üç ila dört faiz artırımı beklediklerini işaret ettiler.

FOMC'nin iki gün süren toplantısı, merkez bankasının enflasyonu izlemeyi tercih ettiği göstergenin, Nisan 2012 yılından bu yana neredeyse her ay yüzde 2 hedefinin altında kaldıktan sonra bu hedefi gördüğünü gösteren verinin açıklanmasının ardından sonuçlandı.

Politika yapıcılar, enflasyonu hedef seviye yakınında tutmayı amaçlarken, maksimum sürdürülebilir istihdamı sağlamayı ve tarihinin ikinci en uzun ekonomik büyümesini de sürdürmeyi istiyor. 

ABD'de Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan yıllık bazda kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Mart ayında, Şubat ayındaki seviyesi olan yüzde 1.7'den yüzde 2'ye yükseldi.

Fed Mart ayı toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltmişti. (BloombergHT)

Yorumlar:

Yorum Yaz