Dolar 5 lirayı zorluyor, gece 4,97 TL'yi gördü

TL dün de bir önceki güne kıyasla dolar karşısında yüzde 2.9 değer kaybetmişti. ürk Lirasının yılbaşından buyana dolar karşısındaki kaybı ise yüzde 27'yi geçti.


New York borsasında hâlâ işlem yapılan saatlerde Amerikan dolarının 4.97 TL'ye çıkması ile TL dolar karşısında tarihinin en düşük seviyesini gördü. TL güne 4.87 seviyesinde başladı.

Euro 5.6 TL, sterlin ise 6.45 TL seviyesinde işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün NATO Zirvesi'ne gitmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada döviz ve faizdeki yükselişe yönelik soruya "Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var" demişti.

Ancak piyasa uzmanları Erdoğan'ın faiz konusunda yaptığı açıklamaların TL'de satış baskısını artırdığını vurguluyor. Cumhurbaşkanı "Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz" ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan'ın kabineyi açıkladığı Pazartesi akşamı da piyasalar yeni kabineye sert tepki vermiş, kararın açıklandığı saatte Türkiye'de piyasalar kapalı olsa da uluslararası piyasalarda ilk bir buçuk saatte Türk lirası yüzde 3'ten fazla değer kaybetmişti.TL'de son bir haftada yaşanan değer kaybı yüzde 8'i aşmış durumda. Yılbaşından bu yana kayıp ise %27'nin üzerinde.

Piyasaların özellikle Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasına tepki gösterdiği belirtiliyor.

Merkez Bankası'nın dün açıkladığı verilere göre de Nisan ayında 5.43 milyar dolar olan cari açık Mayıs ayında 5.89 milyara çıktı. Geçen yılın Mayıs ayında ise cari açık 5.37 milyar dolardı.

TL cinsi varlıklara gelen yeni satış dalgasının ardından piyasa uzmanları Merkez Bankası'nın harekete geçmek zorunda kalabileceği yorumlarını yapıyor.

Londra merkezli BlueBay Capital varlık yönetimi şirketinden gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, dün akşam paylaştığı Twitter mesajında, "Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ateşle karşılandı. 1 Dolar 5 TL seviyesine yaklaşırken proaktif davranması gerekiyor. Bir kez daha Merkez Bankası'nın acil Para Politikası Kurulu'nu (PPK) toplaması senaryosuyla karşı karşıyayız. 24 Temmuz PPK'sı çok uzak bir tarih gibi durmaya başladı" dedi.

Timothy Ash
@tashecon
 Turkey’s new finance minister Albayrak looks set to face a baptism of fire - he needs to be proactive as the lira came close to 5 today. We are back in the realm of emergency MPC meetings. July 24 looks a long way off again.


Yorumlar:

Yorum Yaz