Yerel para birimiyle ticarette anlaştılar

Türkiye-Rusya-İran 'yerel para birimi' konusunda anlaştı. Anlaşma konusunda ilk açıklama İran Merkez Bankası'ndan geldi.


İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Himmeti, basına yaptığı açıklamada, yakın bir gelecekte Türkiye ve  Rusya Merkez Bankalarının yöneticileriyle bir araya geleceklerini ve mutabık  kalınan hususların hızlıca uygulamaya geçmesini temenni ettiklerini ifade etti.

İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Suriye konulu zirvede  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de  katılımıyla verimli görüşmeler yaptıklarını aktaran Abdunnasır Himmeti, petrol,  gaz ve temel ürünlerin alışverişi ile bankacılık konularında uzlaşı sağlandığını  kaydetti.

DOLAR'I TAHTINDAN İNDİRECEKLER

 Himmeti, 3 ülkenin de ticarette doların devre dışı bırakılması  konusunda hemfikir olduğunu, Türkiye-Rusya-İran'ın kendi para birimleriyle  ticaret yapacağını ve belirlenen kur üzerinden işlem yapılacağını vurguladı.

Bu arada Himmeti, geçen ay İran'da petrol dışı ihracattan sağlanan 2  milyar 500 milyon dolar tutarındaki gelirin, temel ürünler ve fabrikalara  hammadde ithalatı için düşük kurdan ithalatçılara tahsis edildiğini, bundan sonra  da serbest piyasada 16 bin tümen olan avroyu ithalatçılara 9 bin tümenden  satacaklarını açıkladı. ('Ajanslar)

 

Yorumlar:

Yorum Yaz