Erdoğan: Dövizdeki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atılacak

Faiz konusundaki hassasiyetlerinin aynen devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nı yeni faiz düzenlemesi öncesi uyardı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz konusundaki hassasiyetlerinin aynen devam ettiğini belirterek, döviz kurundaki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atılacağını açıkladı. 

Yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 19,61'e çıkartan Merkez Bankası'nı da eleştiren Erdoğan " Ben bugüne kadar Merkez Bankası'nın açıklamış olduğu enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim" dedi. Erdoğan ayrıca kamuya personel alımında artık kısıtlamaya gidileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zor dönemlerin zor kararlar almayı gerektirdiğini belirterek, bu konuda gerekli adımları attıklarını söyledi. İthalat ve ihracatla işi olmayan kimsenin yolunun dövizle kesişmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, döviz kuru üzerinden menkul ve gayrimenkul alım satımı ve kiralama işlemine TL zorunluluğu getirildiğini hatırlattı ve “Dövizle kira sorununu kökten çözüyoruz” dedi. Dövizdeki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atılacağını da ifade etti. Erdoğan, kamuda araç ve bina kiralarında da kısıtlamaya gidildiğini söyledi. Ayrıca kamuda personel alımında da artık kısıtlama olacağını duyurdu. Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinin hiçbir şaibeye yer vermeyecek şekilde yapıldığını da ifade ederek, “Türkiye’nin demokrasi konusunda herhangi bir eksiği, gediği, sıkıntısı yoktur” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) 20. Olağan Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

SERBEST PİYASA KOŞULLARINA DEVAM: Türkiye geçmişte yaşadığı kimi darbelere rağmen her seferinde tercihini demokraside yana kullanmış bir ülkedir. Son olarak 24 Haziran seçimlerinde milletimiz hür iradesiyle kendisini yönetecek bir cumhurbaşkanını ve meclisi seçmiştir. Türkiye’nin demokrasi konusunda eksiği, gediği, sıkıntısı yoktur. Türkiye’nin bugün de tercihi ve uygulamaları serbest piyasa ekonomisinden yanadır. Kurdaki dalgalanma başta olmak üzere, ekonomimizi olumsuz yönde etkileyen tüm hadiseleri, serbest piyasa çerçevesinin dışına çıkmadan çözmenin mücadelesini veriyoruz. Satın alma paritesine göre dünyanın 13, milli gelire göre de 17, ekonomisi haline getirdik. Türkiye'nin bugünde tercihi ve uygulamaları serbest piyasa uygulamalarıdır

PARA BELLİ MERKEZLERDE TOPLANMAYA BAŞLADI: Küresel düzeyde finans ve üretim alanındaki yatırımlarda dolaşan paralar bir süredir belli merkezlerde toplanmaya başlamıştır. Türkiye özellikle son bir kaç yıldır gelişmekte olan ülkelerin ortalama seyrinden farklılaşan daha olumsuz bir görüntü içindedir. Burada bir başka durumla karşı karşıyayız demektir. Biz de ülkemizin içinden geçtiği dönemin nezaketine ve önemine uygun kararlar almaktan ve uygulamaktan asla çekinmiyoruz. İlgili tüm kurumlarımızla gece gündüz çalışıyoruz.

DÖVİZLE YOLLARI KESİŞMEMELİ: Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik pek çok tedbiri hayata geçirdik geçiriyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni adımlarımız olacak. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. İhracat ve ithalat gibi dışarıyla işi olmayan hiçkimsenin dövizle yolu kesişmemelidir.

KAMUDA TASARRUF: Kamuda kullanılan araçları hem sayı hem nitelik olarak sınırlandırıyoruz. Kiracı olunan yerlerin hemen hemen tamamından çıkarak ciddi bir tasarrufta bulunuyoruz. Personel alımında da tasarruflu olunacak. Kamu harcamalarında mümkün olan en yüksek tasrrufu gerçekleştirerek bütçe dengesine katkıda bulunacağız. Üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Elimizdeki kaynakları önceliği biten projelere vereceğiz.

FAİZ HASSASİYETİ SÜRÜYOR: Özellikle faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır. Değişen bir şey yoktur. Merkez Bankası bağımsız, o kendi kararını alır. Özel sektöre ait bankalar var onlar da Merkez Bankası’nın kararına bakıyor. 50’lere varan şu anda faiz uygulaması var. (Duvar)

Yorumlar:

Yorum Yaz