Yaz bitti, tavuk fiyatları düştü.

Dolardaki yükseliş bahane edilerek yazın fiyatları yüzde 100'ün üzerinde artan tavuk fiyatları yüzde40'a varan oranlarda geriledi.


İç turizmdeki canlılığı fırsat bilen beyaz et üreticileri, tüketimde artışları dikkate alarak bütün piliç, bagget, kanat, pirzola gibi paketlenmiş olarak satılan ürünlerin kilo fiyatını 20-30 liraya kadar yükseltmişlerdi. Fiyatlardaki artışlara gerekçe olarak ise dolardaki yükselişi gösteren üreticiler, vatandaştan gelen tepkiler üzerine, yaz sezonunun da bitmesiyle fiyatları geri çektiler. 


"DÖVİZLE ALAKASI YOK, ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKMA ZAMANI"

Bu konuda Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, tavuk fiyatlarında yüzde 40 indirim olduğunu ve ilerleyen günlerde fiyatların daha da düşeceğine inandıklarını söyledi. 

"İHRACATIN BİRAZ DAHA KISITLANMASINI İSTİYORUZ"

Tavuk fiyatlarına gösterdikleri tepkiye, üreticilerin kulak vererek yüzde 40 indirime gittiğini vurgulayan belirten Yağmur, "Daha önceden yem pahalıydı, canlı hayvan ihracatı çok fazlaydı. Bundan dolayı fiyatlar yüksekti. Canlı hayvan ihracatının biraz daha kısıtlanmasını istiyoruz. İhracat kısıtlandığı zaman fiyatlar daha da aşağı inecek, vatandaş evine etini, tavuğunu alıp götürebilecek" diye konuştu.

20 LİRADAN 8,5 LİRAYA

Yapılan indirimlerle tavuk etinin kilosu 20 liradan 8,5-9 liraya kadar düştü.

Zincir marketlerde kilosu kilosu 21 liraya kadar çıkan kanat ise 12,50 TL'ye geriledi.

"UN İHRACATI GİBİ KISITLAMA GETİRİLMELİ"

21 yıldır tavukçuluk yapan Halil Güzergül  tavuk etine yapılan zamlarla yüzde 200 zam yapıldığında doların 7 buçuk lira civarlarında olduğuna, doların 5.80’lere kadar gerilemesine rağmen tavuk fiyatlarının halen düşmediğine dikkat çekerek, "Bu konuda yem fiyatlarının ve tavuk eti ihracatının ciddi bir şekilde hükümetimiz tarafından incelenmesini istiyoruz. Tavuğun fiyatı konusunda incelemeye kesimhaneden değil, yemi fiyatlarından başlamak gerekiyor. Nasıl un ihracatına kısıtlama getirildi, canlı hayvan ihracatında da kısıtlama getirilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bu indirimleri hem üretici, hem tavukçu esnafı hem de vatandaş için istediklerini dile getiren Güzergül, "Burada ezilen devamlı vatandaş oluyor. Vatandaş tavukçuya gelip ’5 kilo tavuk ver’ diyordu, şimdi ’5 tane but ver’ diyor. Kişi başı bir tane but alabiliyor. Yani fiyatlar hala istenilen seviyede değil" dedi.

Yorumlar:

Yorum Yaz