FED piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED, politika faizini %2.00-%2.25 aralığında sabit tuttu.


ABD Merkez Bankası (FED) gösterge faiz oranını, beklentiler doğrultusunda 2,00-2,25 aralığında sabit tuttu. Fed ekonomini kademeli faiz artışlarını desteklediğini yineledi.  

Bu yıl faizleri 3 kez artıran Fed'in, bugün faizlerde değişiklik yapmayacağı tahmin ediliyordu.

Fed'in Washington'daki merkezinde Çarşamba günü başlayan ve bugün sona eren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının karar metninde, ekonomik gelişmelerin güçlü bir şekilde devam ettiğine dair açıklama yapılırken risklerin dengeli bir durumda olduğu, işsizlik oranının azaldığı ve enflasyon beklentisinin çok az miktarda değiştiği belirtildi.

FED bugünkü politika toplantısında, güçlü ekonomik büyüme, yüksek gümrük tarifeleri ve artan ücretlerin enflasyonu desteklemeye hazırlanıyor görünmesi ile birlikte, hgösterge faizi değiştirmedi ve Aralık ayında faiz artırımına gitme yolunda kaldı.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası'nın ( FED ) faiz kararını açıklayacağı güne 5.38 seviyelerinde başladı. Kur gün içinde yüzde 1'i aşan artışla 5.45'e yükseldi. Fed'in kararını açıklamasına yakın 5,47 seviyelerine kadar yükselen dolar, kararın açıklanmasının ardından 5,44 seviyelerine geriledikten sonra tekrar 5,46 seviyelerinin üzerine çıktı. (Cumhuriyet)

Yorumlar:

Yorum Yaz