Dolar 5,90, Euro 6,60 TL sınırında: Gözler Merkez Bankası'nda

Döviz kuru, bu defa da petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak tırmanışa geçti. Gün içinde dolar 5,90 TL’ye, avro 6,60 TL’ye yaklaştı. Piyasanın gözü yarınki Merkez Bankası PPK ve YOİKK toplantılarına çevrildi.


Ekonomide yüksek enflasyon-yüksek döviz-yüksek faiz sarmalında derinleşen kriz; ABD ile yaşanan S-400 gerilimi, İstanbul seçimlerinin belirsizliği, Merkez Bankası rezervlerine ilişkin endişeler derken yeni haftaya da ABD’nin İran’dan petrol ithalatı muafiyetini kaldırmasının etkisiyle petrol fiyatlarının artmasının yarattığı sarsıntıyla girdi.

Geçtiğimiz hafta 5,70 TL seviyesinde başlayıp 5,80 TL’nin üzerini gören dolar kuru, yeni haftada ise 5,90 TL seviyesine merdiven dayadı. Avro da benzer bir biçimde 6,60 TL seviyesine yaklaştı.

Gözler PPK kararında

Uzmanlar dolar kuru için 5,85-5,90 TL arasının önemli bir eşik olduğuna dikkat çekip piyasanın Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) yarın (25 Mayıs) yapacağı toplantıya dikkat kesildiğini aktardı.

PPK’nin toplantısından ise enflasyonda yukarı yönlü riskler ile finansal piyasalardaki oynaklıkların yarattığı risklerin devam etmesi nedeniyle faiz oranlarında bir değişiklik yapılmasının beklenmediği belirtildi ve faiz oranlarında düşüş için en erken tarih olarak temmuz ayı işaret edildi.

YOİKK toplantısı da yarın

Öte yandan yarın bir başka önemli zirve de Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısı olacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ile

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin de aralarında olduğu sermaye temsilcileri katılacak.

Sendika.Org

Yorumlar:

Yorum Yaz