Merkez Bankası faizi yüzde 24'den yüzde 19,75'e çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir haftalık repo faizini 425 baz puan aşağı çekerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirdi. Böylece Merkez Bankası 2015'ten bu yana ilk kez politika faizinde indirime gitmiş oldu.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK)  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bu ay atanan Murat Uşsal Başkanlığında ki bugünkü toplantısında politika faizini agresif bir adımla 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirdi. Bu, özellikle son başkan değişikliğinden sonra büyük ölçüde finans çevrelerinin beklediği bir karardı.

Zira eski başkan Murat Çetinkaya'dan da eğer görevde kalsaydı 200 baz puan civarında bir faiz indirimi bekleniyordu.

Reuters haber ajansının piyasa katılımcılarıyla yaptığı ankette, beklenti faiz indiriminin 250 baz puan olacağı yönündeydi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, enflasyon görünümünde iyileşmenin sürdüğü ifade edildi ve "Güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu'nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir" dendi.

Açıklamada para politikasında temkinli duruşun devam edeceği de belirtildi.

Bu ayın başında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya sürpriz bir kararla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmış ve yerine Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Murat Uysal başkan olarak atanmıştı.

Erdoğan Çetinkaya'nın görevden alınmasıyla ilgili açıklamalarında "Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. 'Faiz düşerse, enflasyon düşer' dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik" demişti.

Reuters haber ajansının geçen hafta yayımladığı bir haberde ise, ekonomi yönetiminden Çetinkaya'ya '25 Temmuz'da 300 baz puan faiz indirimine gidilmesi' yönünde bir talebin iletildiği, Çetinkaya'nın ise buna karşı çıktığı iddia edilmişti.

Yorumlar:

Yorum Yaz