Kızılay üstünden Ensar'a 8 milyon $ bağışlayan Başkentgaz'ın vicdanı rahat

Kızılay'a bağışladığı 8 milyon doların 7 milyon 925 bin dolarının Ensar Vakfı'na aktarılmasıyla ilgili açıklama yapan Başkentgaz "Bağış, hukuki ve vicdani açıdan uygundur" dedi.


Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na  8 milyon dolarlık bağış yapan Başkentgaz’dan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kamu yararına çalışan vakıf olduğu kararı bulunan bir vakfa bağış yapmakla Kızılay’a bağış yapmak arasında hukuki ve ekonomik açıdan bir fark yoktur. Yapılan bağış hem hukuki hem de vicdani açıdan uygundur” ifadesi kullanıldı. 


Türkiye'nin ikinci büyük doğalgaz sağlayısı olan Başkentgaz, “Temelleri 1960 yılında atılan Grubumuz uzun yıllardır Türkiye Kızılay Derneği’nin kurumsal bağışçılarından biridir. Ulusal ve uluslararası ölçekte kendini kanıtlamış milli ve köklü bir kurum olması nedeniyle hayır faaliyetlerimiz ve sosyal sorumluluklarımızın önemli bir bölümü Türk Kızılay’ı üzerinden gerçekleştirilmektedir. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bağışlarımızın, özellikle Kızılay üzerinden gerçekleştirilmesi kararı alınmıştır." açıklamasında bulundu. 


Açıklamada şöyle denildi: 

"FETÖ terör örgütünün, yıllar boyu gençlerin eğitim ve özellikle barınma ihtiyacını istismar ederek kök salarak büyüdüğü bir gerçektir. Ülkemizin ve milletimizin varlığına kast eden hain darbenin ardından milletçe kenetlendiğimiz bir süreç yaşanmıştır. Milli birlik ve beraberlik duygusunun en yoğun şekilde yaşandığı bu dönemde, Devletimizin himayesinde yapılması planlanan ve milletçe gururlanacağımız nitelikte bir yurt yapılması projesine katkıda bulunmak milli bir görev olarak addedilmiştir.


"Bütün hayırseverler rencide oldu"

Grubumuz, kamuya karşı yükümlüklerin her türüne ne denli özen gösteriyorsa, sosyal ve toplumsal sorumluluk kapsamında hayır ve yardım faaliyetlerinde de aynı hassasiyet ve özeni göstermektedir. Hayırseverlerin bağış ve yardım faaliyetlerini özel saiklerle yaptığı algısının yaratılması sadece bizi değil, bütün hayırseverleri rencide etmiştir.


"Yapılan bağış hukuki ve vicdani olarak uygun"

Kamu yararına çalışan vakıf olduğu kararı bulunan bir vakfa bağış yapmakla Kızılay’a bağış yapmak arasında hukuki ve ekonomik açıdan bir fark yoktur. Derdimizin herhangi bir ekonomik menfaat olmadığı bağışçı olmamızdan da anlaşılmaktadır. Yapılan bağışların mevzuata uygunluğu Devletin ilgili birimleri tarafından denetlenmektedir. Kurumumuzun bütün işlemleri şeffaf ve denetime açıktır. Yapılan bağış hem hukuki hem de vicdani açıdan uygundur. Bu işlemin adeta illegal bir işlem gibi gösterilmesi büyük bir vefasızlık ve insafsızlıktır. Hukuki haklarımızın saklı olduğunu belirtir, bu tür çıkışların hayırseverlik duygularımızı köreltemeyeceğini vurgularız.”


Ne olmuştu? 

Elazığ'daki depremden sonra dikkatlerin odaklandığı Kızılay'la ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Gazeteci Celal Eren Çelik, Ankara'da belediye şirketi olarak kurulan ve sonra özelleştirilen Başkentgaz'ın 2017'de Kızılay'a 8 milyon dolarlık bağış yaptığını, ancak bağışın ilginç bir koşul içerdiğini kanıtladı. Belgeye göre, Başkentgaz, bağışı, paranın 75 bin dolarını Kızılay'ın alması, kalan 7 milyon 925 bin dolarını da çocuk istismarı iddialarıyla da gündeme gelen Ensar Vakfı'na yurt inşaatı yapılması için transfer etmesi koşuluyla yaptı.


8 milyon dolar nasıl vergiden muaf oldu?

Mevzuata göre, Kızılay'a yapılan bağışların yüzde 100'ü vergiden muaf. Yapılan bağışta hiçbir vergi kesintisi olmuyor. Aynı bağışın doğrudan Ensar Vakfı'na yapılması durumunda ise bağışların ilgili şirketin kazancının ancak yüzde 5'ini geçmeyen kısmı gider olarak vergiden mahsup edilebiliyor. Böylece Kızılay aracı kılınarak vergi kesintisi olmaksızın para Ensar Vakfı'na aktarılabildi. Ancak, ‘şartlı bağış'ı yapan Başkentgaz'ın yüksek kazançlı bir şirket olması nedeniyle, vergi çıtasına takılmama ihtimaline de işaret ediliyor. Her durumda, Ensar Vakfı, yurt inşaatında kullanabileceği gibi istediği gibi değerlendirebileceği bir parayı Kızılay aracılığıyla Başkentgaz'dan aldı.


Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO A.Ş veTorunlar Center!


Öteyandan Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na bağış skandalı haberlerinden sonra internet kullanıcıları üç gündür Başkentgaz'ın sahibini arıyor. 

Başkentgaz ile geçmişte  yurtlarındaki çocuk istismarı vak'alarıyla anılan Ensar Vakfı arasında ya da Kızılay arasında nasıl bir münasebet var?Başkentgaz'ın sahipleri?

Başkentgaz-Kızılay-Ensar üçgeni, ülkemizdeki düzenin nasıl işlediğini gözler önüne sermişti. 

Bu haberlerin ardından Başkentgaz'in kime ait olduğu merak edildi. Akıllara hemen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la  arkadaşlığı imam hatip yıllarına uzanan Aziz Torun'un ve kardeşi Mehmet Torun'un isimleri 2014 yılında Mecidiyeköy’deki Torun Center inşaatındaki asansörüniçinde bulunan işçilerle birlikte 33’üncü kattan zemine çakılması ve inşaatta çalışan 10 işçinin hayatlarını kaybetmesiyle öne  çıkmıştı. 

Şiimdi de  Aziz ve Mehmet Torun kardeşler,in ismi; 2013 yılından beri Ankara ve bölgesinin doğal gaz ihtiyacını karşılayan Başkent Doğalgaz Dağıtım GYO A.Ş 'nin Kızılay üzerinden  şaibeli vakfa yüklüce para aktarmasıyla tekrar gündeme geldiler. 

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi, Torunlar Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, Başkentgaz'ın da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Başkentgaz'ın Yönetim Kurulu Başkanvekili görevini ise Aziz Torun yürütüyor. 

Başkentgaz'ın diğer yönetim kurulu üyeleri ise şöyle: Dursun Ali Alp İsmail Kazanç Mahmut Karabıyık Celal Altunkaynak İlhami Özşahin. (Kazete/ T24)

Yorumlar:

Yorum Yaz