TÜSİAD’dan İdlib çözümü için diyalog çağrısı

TÜSİAD Başkanı İdlib ile ilgili tüm taraflara ‘Daha büyük acılar yaşanmadan, bölgede ateşkesi sağlayacak çözümün tekrar diyalog kanalları ile aranmasını temenni ediyoruz’ çağrısı yaptı.


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Suriye’nin İdlib kentinde 33 askerin hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama yaptı. Kaslowski, “Haberler hepimizin yüreğini yaktı, milletimizin başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

Taraflar arasında diyalog çağrısı yapan TÜSİAD Başkanı, “Daha büyük acılar yaşanmadan, bölgede ateşkesi sağlayacak çözümün tekrar diyalog kanalları ile aranmasını temenni ediyoruz” dedi.

İstanbul'da düzenlenen "Küresel Ekonomik Beklentiler" programında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, şunları söyledi:

"İdlib'de görev yapan askerlerimize dün gece gerçekleştirilen alçak saldırı sonucunda gelen şehit haberleri hepimizin yüreğini yaktı. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifa dilerim. Milletimizin başı sağ olsun. Suriye sorununun bu noktaya gelmeden çok taraflı diplomasi anlayışı içerisinde çözülebileceğini ümit etmiştik. Maalesef olaylar herkes için çok acı veren bir noktaya geldi.

Daha büyük acılar yaşanmadan, bölgede ateşkesi sağlayacak çözümün tekrar diyalog kanalları ile aranmasını temenni ediyoruz. İdlib'de, Suriye rejiminin saldırılarının en az 1 milyon sivili göçe zorlamış olması ve büyük insani dramlar yaşanması karşısında artık dünya kamuoyu daha fazla duyarsız kalmamalıdır. Bu tutum batı dünyasının her zaman savunuculuğunu yaptığı insan hakları ve transatlantik değerlerle hiçbir şekilde örtüşmemektedir.

Bu konuda tüm ilgili tarafların ve Avrupa Birliği'nin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz.

Tekrar aynı acıların yaşanmaması dileğiyle yeniden tüm ülkemize başsağlığı dilerim." (Kazete Haber Merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz