Dolar kuru en yüksek seviyesinde: 6.90 TL

Koronavirüs salgını kaynaklı endişeler Türk Lirası’nda ağır şekilde hissediliyor. Haftaya 6.80 lira seviyelerinden başlayan dolar gün içinde 6.90 lirayı aşarak Ağustos 2018’den sonraki en yüksek seviyelerinde olmaya devam etti.


Döviz kurlarındaki yukarı yönlü trend sürüyor. 6.80 lira seviyelerinden başlayan dolar gün içinde 6.90 lirayı aşarak Ağustos 2018’den sonraki en yüksek seviyelerinde olmaya devam etti. 

Analistler, son dönemde gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en zayıf performanslardan birini sergileyen Türk Lirası’nda satış baskısının henüz Amerikan Merkez Bankası (Fed), IMF veya başka bir uluslararası kurum ile swap hattının açılmamış olmasına bağlıyor. Dış finansman tarafında TL’nin istediği desteği henüz bulamamış olması doların rekor değerlere çıkmasına neden oluyor.

Bugünkü G20 Maliye Bakanları toplantısı piyasaların yakın takibinde. Buradan çıkacak olumlu bir sonuç Türk Lirası’ndaki zayıf seyri tersine döndürebilir. Öte yandan küresel piyasalarda risk iştahının giderek toparlanıyor oluşu TL üzerindeki baskının göreceli olarak daha sınırlı kalmasını da sağlıyor. Analistler teknik açıdan ise 6,80’in üzerinde yapılacak her kapanışın kur üzerindeki baskının artmasına neden olduğuna da dikkat çekiyor. 

KÜRESEL EKONOMİ NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK?

JPMorgan analistleri yayınladıkları araştırma raporunda, “Salgının zirveye yaklaştığına dair, ya da en azından bazı bölgelerde yavaşladığına dair emareler sonucunda faaliyetler üzerindeki kısıtlamaların ne zaman gevşetileceği konuşulmaya başlandı.

Kısa zamanda bir aşı bulunmasının ya da ciddi bir sürü bağışıklığının oluşmasının mümkün olmadığı düşünülürse, ekonomileri yeniden başlatmak çetrefilli olabilir” ifadesini kullandı.

TCMB EŞİ GÖRÜLMEMİŞ HIZDA TAHVİL ALIYOR

Korona virüsü etkilerini sınırlamak için tahvil alımlarını artıracağını açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 30 Mart’tan beri alımları nominal 19.3 milyar TL, piyasa değeri olarak 25.4 milyar TL ‘ye ulaştı.

Piyasa değeri açısından 25 milyar TL’yi aşan bu alımın 15.6 milyar TL’sini İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki Hazine tahvilleri kaynaklı Piyasa Yapıcı bankalar aracılığıyla yapılan alımlar oluşturdu.

Korona virüsü kapsamında kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere alınan önlemlerle İşsizlik Fonu’nun nakit ihtiyacı artmış durumda.

Fonun Şubat sonu itibarıyla büyük bölümü Hazine tahvillerinde 131.6 milyar TL bulunuyordu. TCMB’nin bu alımlarda şu an belirlediği bir üst limit bulunmuyor.

TCMB PY’lere belirlediği günlerde limit sağlıyor. Bugüne kadar sadece 2 kez bu limit sağlandı ve yaklaşık 15 milyar TL alım yapıldı. (Patronlar Dünyası)

 

Yorumlar:

Yorum Yaz