'Ensarcı Başkan' geldi böyle oldu: Atatürk'ün mirası hazineye!

İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk, Atatürk'ün 1 milyar dolarlık mirası Hazine'ye aktarılacağı yönündeki iddialarını TBMM gündemine taşıdı.


İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Mustafa Kemal Atatürk’ün hisseleri nedeniyle Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) birikmiş parasının Hazine’ye aktarılması için baskı yapıldığı iddialarını Meclis gündemine getirdi.

Milletvekili seçilmeden önce Türk Eğitim-Sen ve Türk Kamu Sen'in genel başkanlığını yapan  İYİ Partili  İsmail Koncuk, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na atanan ENSAR Vakfı üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış’a, “Siz birikmiş olan bu parayı Maliye Bakanlığının talimatıyla hazineye aktaracak mısınız? Yoksa sizden önceki yönetimler gibi kurumun parasını korumaya devam edeceksiniz” diye sordu.

TÜRKYE İŞ BANKASI'NDA ATATÜRK'ÜN YÜZ DE 28 HİSSESİ VAR

Koncuk, Türkiye İş Bankası’nın, CHP tarafından temsil edilen, Atatürk hisselerinin payının yüzde 28.09 olduğunu ve bu hisselerin temettü gelirlerinin Atatürk’ün vasiyeti gereği Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu’na aktarıldığını anımsattı.

Atatürk’ün vasiyeti uyarınca aktarılan temettü gelirlerinin iki kurumun ihtiyaçları dışında kullanılamayacağını vurgulayan Koncuk, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, şu soruları yöneltti:
  • Bu vasiyete göre; Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na son 10 yılda aktarılan temettü geliri ne kadardır?
  • Temettü gelirleri hangi kalem giderler için kullanılmaktadır?
  • TTK ve TDK kurum başkanlıklarına, Maliye Bakanlığınca, kurum gelirlerinin tek hazine hesabına aktarılması için bir baskı ya da talep var mıdır?
Koncuk, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'a ise, "Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunda birikmiş olan bu Atatürk hisselerinde veya diğer gelirlerden birikmiş olan bu paraların bu kurum tarafından tek hazineye aktarılmasıyla ilgili talep yapmaya devam edecek midir? Israrcı olacak mıdır? Bir baskı söz konusu olacak mıdır?" diye sordu. 

İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk, şunları söyledi:

“Bugünlerde konuşulan şudur Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumuna ait olan bu Türkiye İş bankasının Atatürk hisselerinde elde edilen temettü gelirlerinin çok ciddi miktarda bir paraya yol açtığı. Sadece Türk Tarih Kurumuna ait rakam olarak 1 milyar doları aşan bir miktar olduğu ifade edildi. Bu doğru mudur? Şimdi bu paranın Maliye Bakanlığı tarafından tek hazineye devredilmesi isteniyor. Bu eski yönetimlerden de istenmiş Türk Tarih Kurumundan. Ama eski yönetimlerin bu isteğe uygun davranmadığı ve bu paraları tek hazineye aktarmadığını da biliyoruz. Şimdi burada bir soru önergesi hazırlayarak Kültür Bakanlığına şu soruları sorduk; Bu biriken temettü gelirleri, faiz ve diğer gelirler toplamı ne kadar olmuştur? Hem Türk Tarih Kurumu bakımından hem Türk Dil Kurumu bakımından ve bu paraların Maliye Bakanlığınca tek hazineye aktarılmasıyla ilgili bir talep bir baskı var mıdır? Aynı soruyu Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a da sormak istiyorum. Hukuken mümkün değildir. Çünkü Atatürk’ün vasiyeti bu şekildedir. Bu paraların mutlaka Türk Tarih Kurumuna ve Türk Dil kurumu tarafından kullanılması gerekmektedir”  (patronlardunyası)

Yorumlar:

Yorum Yaz